Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Merdiven çıkarken veya inerken neden diz kemiklerimizden sesler geliyor?

1,300 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mert Karagözoğlu
Çevirmen

Eklemler bir dizi farklı ses çıkarabilir. Bu seslerden en tanıdık olanı, eklem çıtırdamasının tek ve oldukça yüksek, patlama benzeri sesidir.

Diz gibi eklemler, eklemin yağlanmasına yardımcı olan sıvı dolu bir kapsülle çevrilidir. Diğer sıvılar gibi eklem sıvısı da çözünmüş, çoğunluğu karbondioksit olan bir gaz içerir. Eklem kapsülünün hacmini artıran hareketler sıvı üzerindeki basıncı azaltır ve çözünmüş gazın çözeltiden çıkıp kabarcıklar oluşturmasına sebep olur. Bu kabarcıkların içindeki gaz çok düşük bir basınçtadır. Eklem sıvısı düşük basınç alanına akarak kabarcığı patlatır ve duyduğunuz çıtlama sesi formunda enerji açığa çıkarır. Bu sürecin teknik adı kavitasyondur ve oluşan kabarcıklar röntgende de görülebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kabarcıklar oldukça hızlı bir şekilde oluşmaktadır. Patladıktan (çıtladıktan) sonra ise içerdikleri gaz eklem sıvısı içinde yeniden çözünür; 15-20 dakikalık bir süre sonunda tekrar kabarcıklar oluşur ve tekrar patlayabilirler.

Önemli bir konu da bu patlamaların eklemlere zarar verip vermediğidir. Baloncukların patlamasıyla açığa çıkan enerji çok düşük miktarlardadır ve uzmanlar bu kadar düşük enerjilerin eklem yapısına doğrudan zarar veremeyeceğini belirtmektedir. Ellerini sürekli çıtlatan kişiler üzerinde yapılan çalışmalar, bu kişilerin yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde artrit risklerinde bir artış olmadığını bulgulamaktadır. Ancak bu kesin olarak kanıtlanmamıştır ve insanlar eklemlerini çıtlatmaya çalışırken eklemlerine zarar verebilmektedir. Bu çerçevede eklemlerinizin uzun yıllar boyunca kullanılacağını da düşünerek iyi bir amaca hizmet etmeyen (ve birçok kişinin can sıkıcı bulduğu) bu eklem çıtlatma işinden kaçınmak en iyisidir. Vücudunuzla ilgili her şeyde olduğu gibi, olağandışı sesler veya vücudunuzdaki diğer değişikliklerle ilgili endişelerinize yönelik en iyi kaynak doktorunuzdur.[1]

Kaynaklar

 1. M. D. Baustian. Why Do Your Bones Crack When You Walk Up Or Down Stairs Sometimes?. Alındığı Tarih: 16 Kasım 2022. Alındığı Yer: Cornell Center for Materials Research | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close