Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Meditasyonun insan sağlığına bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları mevcut mudur?

İnternette ve dergilerde okuduğumuz meditasyon çeşitlerinin bilimselliğine ne ölçüde güvenmeliyiz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kendi meditasyon deneyimlerime istanaden söylebilirim ki, ilk sağlıksal tepkime bilinç altı denilen çöplüğün temizlenmesidir ve bunun sonucunda psikolojiniz eskisine göre daha sağlıklı olmaya başlıyor. Ancak meditasyon yapmayı bırakırsanız (örnek ve kaynak BEN) bilinçaltınız tekrar dolmaya başlıyor ve düzelmiş psikolojinizde eski haline dönüyor. Yani meditasyon süreklilik ve homojenlik isteyen bir uygulamadır.

Bir de şunu söylemek isterim ki bilindiği üzere çok çeşitli meditasyon türleri var. Benim deneyimlemem Transantandal Meditasyon (TM) dur.

Cenap Edem.

+

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kendim Url bahsettiğim meditasyon yöntemini anlatan sitedir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Maymun soyundan gelen atalarım olduğu için değil, elindeki zenginlikleri gerçeği karartmak için kullanan bir insanla akraba olduğum için utanıyorum.”
Thomas Huxley
Geri Bildirim Gönder