Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Marketten aldığımız veya internetten verdiğimiz market siparişlerini evin içine alırken nasıl bir önlem almalıyız?

Dünya sağlık örgütü, koronavirüsün (sars-cov-2) cansız ortamlarda bir kaç saatten bir kaç güne kadar yaşayabileceğini belirtiyor. Alışverişlerimiz plastik poşetlerde ve plastik ambalajlarda bulunuyor. Bu durumda dışardan gelen plastik ambalajlı ürünlere karşı nasıl önlem almalıyız?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
1 Cevap

Yüzeylerden bulaşma teknik olarak mümkün olsa da virusun temel bulaş yolunun ağız, burun ve gözler ile bu alanlara doğrudan damlacık yayılımı olduğunu vurguluyor kaynaklar.

Yüzeylerden bulaşta da yine el hijyeni önerileri önem kazanıyor. Virus barındıran bir yüzeye temas ettiğinizde ellerinizi önerilere göre dezenfekte ederseniz, temas süresince ağız, burun ve gözleriniz ile temasta bulunmazsanız gerekli koruyuculuğu sağlayabilirsiniz.

Poşetleri balkonda bekletmek, dezenfektan ile paketleri temizlemek gibi uygulamalar olsa da temel yol el hijyeni nin sağlanmasıdır.

Bu noktada pratik olabilecek bir öneri, poşet ve paketler ile çocukların temasını kesmek olabilir.

Özetlersek, el hijyeni diğer tüm uygulamalardan daha kıymetli, da önemli, daha koruyucudur.

Teşekkür (3)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. CDC
  2. WHO
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimde bir tahminde bulunmak bilim dışı değildir. Ancak bilim dışından olan herkes, bunun bilim dışı olduğuna inanır.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder