Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Fatih Barış Gök
Üye
3

Magma neden yer kabuğunu alttan yakarak eritmez?

740 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Magmanın ısı kaynağı çekirdektir. Çekirdekten ısıyı alır ve yüzeye doğru yükselmeye başlar, ısı kaynağından uzaklaştıkça ısısını da yitirir. Çekirdek 6000 C0 sıcaklıktadır, yüzeye yaklaşan magma ise 700-1300 C0 'de olduğunu düşünürseniz, kabuğa gelene kadar epeyce soğuduğunu görürsünüz. Magma kalın kabuk tabakasına geldiğinde sıcaklığının yanı sıra akışkanlığını da kaybeder ve merkezi çekim etkisi ile kabuk altında bir süre yol aldıktan sonra tekrar çekirdeğe doğru çökmeye başlar, bu döngülere konveksiyon akıntıları denir.

Sonuç olarak; magma kabuk kısma ulaştığında kabuğu eritecek kadar enerjiye ve ısıya sahip değildir. Yanardağlar veya okyanus sırtları nasıl oluşuyor sorusu akla takılabilir. Konveksiyon akıntıları yüzeye geldiklerinde bir kısmı sağ bir kısmı sol tarafa doğru hareket edecektir. Bu durum zamanda kabukta deformasyona neden olur ve lav olarak yeryüzüne çıkarlar.

Konveksiyon Akıntısı
Konveksiyon Akıntısı

[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Anonim. Dünya’nın Tektonik Yapısı - Coğrafyacı. (6 Ekim 2018). Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Coğrafyacı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yakup Burak Sarıarslan
Bağımsız Araştırmacı

[1]Magma, genellikle yerin mantosunda bulunan erimiş kayalar ve mineraller karışımıdır. Magma, yer kabuğunu alttan yakarak eritmez çünkü yer kabuğu mantodan daha soğuktur ve magma yer kabuğuna çıkmaya çalıştığında soğuk katmanlar tarafından engellenir ve eriyik halde bulunan bu karışım daha soğuk bir yüzeyle karşılaşınca donarak eriyik hal yerine katı hale geçer. Tamamen eritmeye gücü yetmese bile magma genellikle yer kabuğu ile mantonun birleştiği bölgelerdeki volkanlardan veya çatlaklardan yeryüzüne çıkar.[2]

Kaynaklar

 1. P. J. Butterworth. Why Doesn’t Earth’s Core Melt The Planet?. (3 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2023. Alındığı Yer: BBC Science Focus Magazine | Arşiv Bağlantısı
 2. B.Avcısı. Dünya'nın Çekirdeği Neden Gezegeni Eritmiyor?. Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Bilim Avcısı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close