Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Umut Karip
Umut Karip
126K UP
Üye
4

Maddeler Neye Göre Katı, Sıvı, Gaz Olurlar?

578 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ali Edis
Okur

Maddelerin katı, sıvı ve gaz fazları, moleküllerin birbirleriyle olan etkileşimi ve hareketlerine göre belirlenir.

Katı Faz: Katı maddelerde moleküller sabit konumlarda ve sıkıca birbirine bağlıdır. Katı moleküllerin hareketi sınırlıdır ve moleküller arasındaki boşluklar minimal boyutlardadır. Bu nedenle, katı maddeler sabit şekillerini koruyan ve sıvı veya gaz fazına geçmeden önce ısıya maruz kalmaları gerekir.

Sıvı Faz: Sıvı maddelerde moleküller birbirlerine göre daha az bağlıdır ve daha fazla hareket edebilirler. Sıvı moleküllerin hareketi daha fazladır ve moleküller arasındaki boşluklar daha büyüktür. Bu nedenle, sıvı maddeler şekillerini koruyan ama kap kapalı kabın içinde bulunan şekillerini değiştirebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Gaz Faz: Gaz maddelerde moleküller tamamen bağımsızdır ve en fazla hareket edebilirler. Gaz molekülleri arasındaki boşluklar en büyüktür ve moleküller rastgele yer değiştirebilir. Bu nedenle, gaz maddeler kapalı kabın içinde bulunan şekillerini değiştirebilir ve kapalı kabın şekline göre şekil alırlar.

Bu fazların belirlenmesi, moleküllerin enerjilerine ve moleküller arasındaki etkileşime göre yapılır. Sıcaklık ve basınç değişiklikleri moleküllerin hareketini ve etkileşimini etkileyebilir ve bu da faz değişikliğine neden olabilir.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Taylan Dursun
Taylan Dursun
40K UP
Meraklı bir Genç

Dipnot: (Maddenin 3 Hali olduğu bilinir ama elbette yanlıştır. Maddenin 15 hali vardır.)

Bunun Sebebi Atom ve molekülleri arasındaki boşluktan kaynaklanır eğer Maddenin atomları birbirine çok yakınsa katıdır biraz uzaksa sıvı daha da uzaksa gazdır. yani aradaki boşluktan kaynaklıdır.

Tüm Reklamları Kapat

6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close