Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Murat 1480
Murat 1480
1,562 UP
Üye
4

Lut Kavminin yok olmasının bilimsel bir açıklaması var mı?

2,695 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Lut kavmi M.Ö. 1900 yıllarında Lut Göl'ü yakınlarında, Sodom ve Gomora kentlerinde yaşamış olduğu düşünülen kavimdir. Bölgede tam olarak yeri tespit edilmemiş olmasına rağmen, Lut Göl'ü yakınlarında gene bu yıllara tarihlenen yıkık bir antik kent harabesi bulunmuştur. Bu harabelerin bir katmanında büyük bir yangın felaketinin yaşandığı tespit edilmiş, ancak bir saldırı sonucu mu yakılıp yıkılmıştır, yoksa bir göktaşı veya atmosfere girerken parçalanarak dağılmış bir göktaşının mı buna neden olduğu anlaşılamamıştır. Bazı tarihçiler, büyük depremler sonucu ortaya çıkan doğalgazın tutuşması ile devasa yangınların çıktığını savunmuşlardır.

252 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Göksu
Otodidakt

MÖ 1.700 yılı civarında Lut Gölü olarak bildiğimiz Ölü Deniz'in hemen kuzeyine dev bir meteor düşmüş ve 500 kilometre karelik bir alanda büyük tahribat oluşturmuştur.[1]

Buluntulara ve bilimsel kanıtlara göre, yüzeye meteor düşmemiş ancak Sibirya'daki Tunguska Olayı'nda olduğu gibi havada infilak etmiştir. 500 kilometre kare kadar bir alanda çok büyük tahribat olmuş, bereketli toprak örtüsü bile yok olmuştur. Bölgede bulunan toprak kapların yüzeyleri camlaşmış, toprağın içinde bulunan zirkon elementleri gaza dönüşmüştür.

Bu kanıtlar sebebiyle patlama sırasında ortaya çıkan ve yüzeyin maruz kaldığı sıcaklığın 4.000 santigrat derecenin üzerinde olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Çok yüksek ihtimalle bölgede bulunan her insan, hayvan, bitki ve diğer canlılar sadece bu sıcaklık yüzünden bile anında ölmüştür. Olayın gerçekleştiği bölgenin bugünkü ismi Tall El-Hammam'dır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu olayın kutsal kitaplarda anlatılan Sodom ve Gomore şehirlerinin (Dolayısıyla Lut Kavmi) Tanrı tarafından yok edilmesi hikayesinin kaynağı olduğu düşünülüyor.

255 görüntülenme

Kaynaklar

 1. O. Jarus. Cosmic Airburst May Have Wiped Out Part Of The Middle East 3,700 Years Ago. (28 Kasım 2018). Alındığı Tarih: 18 Nisan 2023. Alındığı Yer: livescience | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close