Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anti Kor
Üye
1

Lisan nasıl başladı, nasıl evrimleşti?

Neden lisan ile konuşmaya ihtiyaç duyuldu ilk nasıl başladı?
405 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
91K UP
Araştırmacı

Ses kutusu olarak da adlandırılan gırtlak, sorunun başladığı yerdir: Konumu dilin anahtarıdır ya da olması gerekiyordu. Bilim adamları bir süredir organın insanlarda boğazın diğer primatlarda olduğundan veya atalarımızda olduğundan daha düşük olduğunu kabul ettiler. Ve onlarca yıldır, alçak gırtlakların konuşmanın bir tür gizli bileşeni olduğunu düşündüler çünkü taşıyıcılarının pancar , yarasa ve önyükleme sesi gibi farklı kelimeler gibi çeşitli ayırt edici sesli harfler üretmesini sağladılar . Bu, konuşmanın - ve dolayısıyla dilin - anatomik olarak modern Homo sapiens'in yaklaşık 200.000 yıl önce (veya 2017'deki bir fosil keşfi başına yaklaşık 300.000 yıl önce) gelişine kadar evrimleşemeyeceği anlamına gelir.). Bu düşünce tarzı laringeal iniş teorisi veya LDT olarak bilinir hale geldi.

Bir Yeni inceleme kağıdı dün yayınlanan Bilim Advances yazarları, konuşma için anatomik bileşenlerin 200.000 yıldan daha önce atalarımızda bulunduğunu savunuyorlar. Aslında, gerekli ekipmanların - özellikle ayırt edilebilir sesli harfler üreten boğaz şekli ve motor kontrolünün - insanların ve Eski Dünya maymunlarının (babunlar, mandreller ve benzerleri) en son ortak bir atayla paylaşıldığı 27 milyon yıl civarında olduğunu öne sürüyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Yeni makalenin yazarlarından Thomas Sawallis , LDT “insanlara, temelde, modern insanlardan başka bir şeydeki konuşma yeteneklerini aramaya gitmediğini söyledi” diyor . Bu konuşma yetenekleri, ünlü sesli harfleri ve ünsüzleri, heceleri ve hatta sözdizimini içerebilir - bunların hepsi LDT'ye göre, insan vokal sistemi olmayan herhangi bir hayvan için imkansız olmalıdır. Irvine'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde çalışmaya dahil olmayan bilişsel bir bilim profesörü olan Greg Hickok , “Her zaman bu fikir vardı,” ve olması gereken ve dilsel yetenekleri serbest bırakan bir şey olduğunu söyledi. Noam Chomsky ve takipçileri için, sözdiziminin icadı bu şeydi. LDT savunucuları için, insan boğazının yeniden şekillenmesiydi.

LDT'nin başlangıçta yakalanmasının nedenlerinden biri, bir alan olarak dil gelişiminin somut verilere sahip olmamasıdır. As John Locke , Lehman Koleji'nde bir dilbilim profesörü, koyun, “motor kontrol çürür öldüğünüzde.” Dil, sinir ve beyin gibi yumuşak dokular genellikle fosilleşmez; DNA dizilimi birkaç yüz bin yıl sonra imkansızdır; kimse henüz bir gencin kaydettiği bir günlük veya rap parçası bulamadı Australopithecus . Bu yüzden LDT tarafından sunulan anatomik argüman araştırmacılara mandallanacak bir şey verdi. Locke, 60'lı yıllara kadar, dil evrimi okuyan insanlar “veri olmadığı için çatlak olarak kabul edildi” diyor. “Masada hiçbir şey olmadığında, küçük bir şey uzun yollara gider.”

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacı genellikle laringeal iniş teorisini geliştirdiğinden , şu anda Brown Üniversitesi'nde profesör olan Philip Lieberman'dır . Yeni makaleyi, diğer şeylerin yanı sıra “tüm alanın tam olarak yanlış bir şekilde temsil edilmesi” olarak adlandırdı. Yeni çalışmanın dayandığı nicel modellerden birinin, gırtlak, dil ve konuşmak için kullandığımız diğer parçaların şeklini doğru bir şekilde temsil etmediğini söylüyor: “Bir posta tüpünü bir insan vokal sistemine dönüştürür.” Ve Lieberman'a göre, atalarımızın boğaz anatomisindeki kritik değişikliklerden önce laringeal iniş teorisi “asla iddia edilen dil mümkün değildi”. “Hasır bir adam kurmaya çalışıyorlar,” dedi.

Bununla birlikte konuştuğum diğer uzmanlar bana konuşma ve dolayısıyla dilin ne zaman evrimleşebileceği konusunda bir üst sınır oluşturmanın LDT'nin dil evrimi okuyan herkes üzerindeki etkisi olduğunu söyledi. Hickok, dilbilim eğitimi alırken “bunun köklü ve neredeyse dogmatik bir fikir olduğunu” söyledi. Yeni çalışma statükonun dramatik bir şekilde tersine çevrildiğini söyledi: “Bitirdiğimde akla gelen ifade mikrofon düşüşüydü .”

Yine de Sawallis ve ortak yazarlarının sonuçlarıyla tamamen aynı fikirde değil. 27 milyon yıldan fazla bir süredir Hickok, herhangi bir konuşma yeteneğine en erken bağlananların , en yakın yaşayan akrabalarımız olan şempanzeleri ve bonoboları içeren Pan cinsi ile insan atalarının bölünmesine daha yakın olacağını önermektedir . Bu bölünme yaklaşık 5 milyon ila 7 milyon yıl önce gerçekleşti - kesinlikle 200.000 yıldan daha uzun, ama 27 milyondan çok fazla ağlama. Lieberman, konuşma öncüllerinin yaklaşık 3 milyon yıl önce, mücevher gibi eserlerin arkeolojik kayıtlarda göründüğü ortaya çıkmış olabileceğini savunuyor. Fikir, hem dilin hem de takıların sembolik düşüncenin evrimi ile yakından ilişkili olduğudur .

Bu arada Locke, "bir dakika değil" ifadesinin, konuşma şafağının 27 milyon yıl önce gerçekleşebileceğine inandığını söylüyor. Çünkü insanlar büyük sosyal gruplarda yaşamaya başlamadan önce konuşma ve dilin evrimleşemeyeceğine inanıyor, ki bu muhtemelen daha sonraki bir gelişmeydi.

Sert verilerin eksikliği göz önüne alındığında, “bu pozisyonların hiçbiri için neredeyse hiçbir kanıt yok” dedi Hickok. Ancak 200.000 yıllık sınırı geri itmek “bize bu şeyleri düşünmek için biraz daha fazla yer veriyor”. Bilim adamları, beynin her zaman yalın, ortalama bir öğrenme makinesi olduğunu ve “başa geldiğinizde evrim türünün durduğunu” çok sık söyledi. Boğazlarımıza daha az odaklanmak, beyinlerimizin bizi ne zaman ve ne zaman insan yaptığı konusunda daha fazla araştırmaya izin verebilir. LDT'nin çöküşü, insan olmayan primatlarda konuşma belirtileri üzerinde daha fazla araştırmaya yol açabilir, bu da dilin başlangıcının son 27 milyon yılda bir zamandan biraz daha kesin olarak tespit edilmesine yardımcı olacağını umuyor .

“Evrim araştırmalarında bulamadığımız bir sürü şey var” dedi. “Çünkü bakmadık.”

221 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Https://Www.theatlantic.com/. (24 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close