Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anti Kor
Anti Kor Üye
1
Lisan nasıl başladı, nasıl evrimleşti?
Neden lisan ile konuşmaya ihtiyaç duyuldu ilk nasıl başladı?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya Araştırmacı

Ses kutusu olarak da adlandırılan gırtlak, sorunun başladığı yerdir: Konumu dilin anahtarıdır ya da olması gerekiyordu. Bilim adamları bir süredir organın insanlarda boğazın diğer primatlarda olduğundan veya atalarımızda olduğundan daha düşük olduğunu kabul ettiler. Ve onlarca yıldır, alçak gırtlakların konuşmanın bir tür gizli bileşeni olduğunu düşündüler çünkü taşıyıcılarının pancar , yarasa ve önyükleme sesi gibi farklı kelimeler gibi çeşitli ayırt edici sesli harfler üretmesini sağladılar . Bu, konuşmanın - ve dolayısıyla dilin - anatomik olarak modern Homo sapiens'in yaklaşık 200.000 yıl önce (veya 2017'deki bir fosil keşfi başına yaklaşık 300.000 yıl önce) gelişine kadar evrimleşemeyeceği anlamına gelir.). Bu düşünce tarzı laringeal iniş teorisi veya LDT olarak bilinir hale geldi.

Bir Yeni inceleme kağıdı dün yayınlanan Bilim Advances yazarları, konuşma için anatomik bileşenlerin 200.000 yıldan daha önce atalarımızda bulunduğunu savunuyorlar. Aslında, gerekli ekipmanların - özellikle ayırt edilebilir sesli harfler üreten boğaz şekli ve motor kontrolünün - insanların ve Eski Dünya maymunlarının (babunlar, mandreller ve benzerleri) en son ortak bir atayla paylaşıldığı 27 milyon yıl civarında olduğunu öne sürüyorlar.

Yeni makalenin yazarlarından Thomas Sawallis , LDT “insanlara, temelde, modern insanlardan başka bir şeydeki konuşma yeteneklerini aramaya gitmediğini söyledi” diyor . Bu konuşma yetenekleri, ünlü sesli harfleri ve ünsüzleri, heceleri ve hatta sözdizimini içerebilir - bunların hepsi LDT'ye göre, insan vokal sistemi olmayan herhangi bir hayvan için imkansız olmalıdır. Irvine'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde çalışmaya dahil olmayan bilişsel bir bilim profesörü olan Greg Hickok , “Her zaman bu fikir vardı,” ve olması gereken ve dilsel yetenekleri serbest bırakan bir şey olduğunu söyledi. Noam Chomsky ve takipçileri için, sözdiziminin icadı bu şeydi. LDT savunucuları için, insan boğazının yeniden şekillenmesiydi.

Bu Reklamı Kapat

LDT'nin başlangıçta yakalanmasının nedenlerinden biri, bir alan olarak dil gelişiminin somut verilere sahip olmamasıdır. As John Locke , Lehman Koleji'nde bir dilbilim profesörü, koyun, “motor kontrol çürür öldüğünüzde.” Dil, sinir ve beyin gibi yumuşak dokular genellikle fosilleşmez; DNA dizilimi birkaç yüz bin yıl sonra imkansızdır; kimse henüz bir gencin kaydettiği bir günlük veya rap parçası bulamadı Australopithecus . Bu yüzden LDT tarafından sunulan anatomik argüman araştırmacılara mandallanacak bir şey verdi. Locke, 60'lı yıllara kadar, dil evrimi okuyan insanlar “veri olmadığı için çatlak olarak kabul edildi” diyor. “Masada hiçbir şey olmadığında, küçük bir şey uzun yollara gider.”

Araştırmacı genellikle laringeal iniş teorisini geliştirdiğinden , şu anda Brown Üniversitesi'nde profesör olan Philip Lieberman'dır . Yeni makaleyi, diğer şeylerin yanı sıra “tüm alanın tam olarak yanlış bir şekilde temsil edilmesi” olarak adlandırdı. Yeni çalışmanın dayandığı nicel modellerden birinin, gırtlak, dil ve konuşmak için kullandığımız diğer parçaların şeklini doğru bir şekilde temsil etmediğini söylüyor: “Bir posta tüpünü bir insan vokal sistemine dönüştürür.” Ve Lieberman'a göre, atalarımızın boğaz anatomisindeki kritik değişikliklerden önce laringeal iniş teorisi “asla iddia edilen dil mümkün değildi”. “Hasır bir adam kurmaya çalışıyorlar,” dedi.

Bununla birlikte konuştuğum diğer uzmanlar bana konuşma ve dolayısıyla dilin ne zaman evrimleşebileceği konusunda bir üst sınır oluşturmanın LDT'nin dil evrimi okuyan herkes üzerindeki etkisi olduğunu söyledi. Hickok, dilbilim eğitimi alırken “bunun köklü ve neredeyse dogmatik bir fikir olduğunu” söyledi. Yeni çalışma statükonun dramatik bir şekilde tersine çevrildiğini söyledi: “Bitirdiğimde akla gelen ifade mikrofon düşüşüydü .”

Bu Reklamı Kapat

Yine de Sawallis ve ortak yazarlarının sonuçlarıyla tamamen aynı fikirde değil. 27 milyon yıldan fazla bir süredir Hickok, herhangi bir konuşma yeteneğine en erken bağlananların , en yakın yaşayan akrabalarımız olan şempanzeleri ve bonoboları içeren Pan cinsi ile insan atalarının bölünmesine daha yakın olacağını önermektedir . Bu bölünme yaklaşık 5 milyon ila 7 milyon yıl önce gerçekleşti - kesinlikle 200.000 yıldan daha uzun, ama 27 milyondan çok fazla ağlama. Lieberman, konuşma öncüllerinin yaklaşık 3 milyon yıl önce, mücevher gibi eserlerin arkeolojik kayıtlarda göründüğü ortaya çıkmış olabileceğini savunuyor. Fikir, hem dilin hem de takıların sembolik düşüncenin evrimi ile yakından ilişkili olduğudur .

Bu arada Locke, "bir dakika değil" ifadesinin, konuşma şafağının 27 milyon yıl önce gerçekleşebileceğine inandığını söylüyor. Çünkü insanlar büyük sosyal gruplarda yaşamaya başlamadan önce konuşma ve dilin evrimleşemeyeceğine inanıyor, ki bu muhtemelen daha sonraki bir gelişmeydi.

Sert verilerin eksikliği göz önüne alındığında, “bu pozisyonların hiçbiri için neredeyse hiçbir kanıt yok” dedi Hickok. Ancak 200.000 yıllık sınırı geri itmek “bize bu şeyleri düşünmek için biraz daha fazla yer veriyor”. Bilim adamları, beynin her zaman yalın, ortalama bir öğrenme makinesi olduğunu ve “başa geldiğinizde evrim türünün durduğunu” çok sık söyledi. Boğazlarımıza daha az odaklanmak, beyinlerimizin bizi ne zaman ve ne zaman insan yaptığı konusunda daha fazla araştırmaya izin verebilir. LDT'nin çöküşü, insan olmayan primatlarda konuşma belirtileri üzerinde daha fazla araştırmaya yol açabilir, bu da dilin başlangıcının son 27 milyon yılda bir zamandan biraz daha kesin olarak tespit edilmesine yardımcı olacağını umuyor .

“Evrim araştırmalarında bulamadığımız bir sürü şey var” dedi. “Çünkü bakmadık.”

208 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Https://Www.theatlantic.com/. (24 June 2020). Alındığı Tarih: 24 June 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et