Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Seker Babo
Üye
1

Lazer ışığı ve Ayna ile sınırsız enerji üretilebilir mi?

Sorum biraz komik gelebilir ama ben ilerde böyle bir teknolojinin geliştirebileceğini düşünüyorum. Konu ile alakalı olarak sizinde mantıklı cevaplarınız varsa yazabilirsiniz.
576 görüntülenme
Lazer ışığı ve Ayna ile sınırsız enerji üretilebilir mi?
Lazer ışığı ve Ayna ile sınırsız enerji üretilebilir mi?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Kıvanç K
Kıvanç K
2,285 UP
Öğrenci

Hayır;

Enerji, başka enerjiye dönüştürülürken asla ve asla o enerjiden fazla bir enerji seviyesine dönüştürülemez. Eğer olsaydı Termodinamiğin birinci yasasını ihlal etmiş olurduk.(Enerjiyi yoktan var etmek)

Tüm Reklamları Kapat

Çağrı ağabeyin şu shorts videosu işinize yarayabilir.

https://youtube.com/shorts/7P3ozZI4g5s?feature=share

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Zabil Salayev
Zabil Salayev
17K UP
Fizik meraklısı

Bunun iki yasa ile açıklaya biliriz. 1- termodinamik yasalarına göre her kapalı sistemde (kapalı olmasa zaten anlamı kalmaz) gitdikce entropi artar ve sistem sonsuza kadar stabil kalamaz enerjinin bir kısmı sistemin sabit kalmasına kullanılır. Yani bir yerden sonra zaten enerji üretemiyeceksin. İkincisi ise quantum ile alakalı. Ne kadar yolu düz yapsan bile fotonlatın bir kəsmı saçılır yayılır(evrim ağacının ayna ile alakalı videosunda göre bilirsiniz). Bu durumdada birazdan artık sistemde enerji ürete bilecek kadar foton kalmaz

6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
177K UP
Bilim ve felsefe okuru

Enerjinin yüzde yüzü yararlı işe dönüştürülemez. Var olan veya üretilen enerjinin mutlaka bir kısmı boşluğa kaçar. Bunun da nedeni zaman ve zamanın termodinamik okudur. Evren genisledikçe lokal evren bölgelerinde birim alana düşen enerji sürekli azalmak zorundadır. Evren bu nedenle lokalitede termodinamik olarak açık bir sistemdir. Ancak evrenin mega hali için toplam enerji artmaz azalmaz bu nedenle evren lokal olarak açık bir sistem mega ölçekte ise kapalı bir sistem olarak tanımlanır. Bu nedenle evren kapalı bir sistem demek eksik bir ifadedir. Çünkü lokalite olarak evrenin açık bir sistem olduğunu ifade etmez. Oysa ki evrende lokal her cisim için termodinamik açıklık söz konusudur.

Son olarak zamanın termodinamik oku nedeniyle evrende hiç bir şekilde zamandan yüzde yüz yalıtık bir sistem kurulamaz. Yani anlayacağınız sizin maalesef hayalinizin gerçek olması mümkün değil. Bir sistemi stabil tutmak için mutlaka dışarıdan enerji vermemiz ve harcamanız gerekir. Bu da zaten enerji üretmek için bile enerji harcamayla sonuçlanır. Amaç sonsuz devinim halinde enerji üretmek iken sonuç her halükarda sistemin enerjinin bitmesi veya bitmemesi için enerji takviyesi ile sonuçlanır. Fizikte bu nedenle zaten sonsuz çalışan devri daim makineleri yapılması imkansızdır.

Tüm Reklamları Kapat

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
dilrbad .
dilrbad .
34K UP
uzman değilim

ışık bir yerden bir yere geçerken enerji kaybına uğruyor mesela yansıtırken bu örnekteki gibi. aynı dünya yüzeyinden geri dönen zararlı ışınlar gibi bir kısmı içeri giriyor. sen de yansıtırken ayna yüzeyi enerjinin bır kısmını hapsediyor. maalesef cevap hayır.

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close