Sorulara Dön
1
Bilgisayar & Yazılım

Laptop bilgisayarların batarya ömrünü uzatmak mümkün mü?

Neden yeni alınan bir bilgisayarın bataryası 2 yıl bile olmadan kullanılamaz hale gelir ki? Teknoloji ya da bilgisayar şirketleri bu konu da gerçekten çaresiz mi?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba, batarya ömrünü uzatmak için bir çok tavsiye ve içerik mevcut fakat benim siz kendi tecrübelerimden yola çıkarak bir iki tavsiye vermek istiyorum. Batarya ömrü tamamen ne yaptığınıza bağlı aslında. Telefonunuzda şarjınız az kaldığı zaman ekran parlaklığını kısar, interneti kapatırsınız. Amacınız güç tüketimini azaltarak pili kısa sürede olsa kullanmaktır. Uzun vadede ise pilin ömrünü uzatmaktır. Fakat bu da işlevselliği düşürür. Aynı durum tamamen bilgisayarlar içinde geçerlidir. Dizüstü bilgisayarınızı kullanırken, bataryanız takılı ise şarj kablosunu çıkartın bu basit tavsiye ile bataryanızı uzun süre daha sağlıklı şekilde kullabilirisiniz. Yoğun güç tüketimi sağlayan işlemlere son verin. Örneğin sisteminizde sanal para üretmek ciddi bir güç ve kaynak tüketimi sağlar. Kullanmadığınız anlarda bilgisayarınızı kapalı tutun. Dolaylı olarak sisteminize stabile eden bir çok program var. Örneğin RAM kullanımını düzenleyen ve en çok sistemi yoran programları/servisleri bulan ve sonlandıran tipte olabilirler. Sisteminize en uygun işletim sistemini kullanın örneğin Windows yerine GNU/Linux işletim sistminin XFCE masaüstü ortamı daha uygun olabilir.

Iphone geçtiğimiz yıllarda (2017-2018-2020) batarya ömürlerini/performansını düşüren ve dengesizleştiren güncelleme/yazılım kullandığını kabul edip, kullanıcılara promosyon dahi sundu. Iphone bu durumu kabul ettikten sonra bir çok ülkede çeşitli davalar açıldı kimileri tazminatlar ile kapandı. Kısacası bir sitem üreticisi daha çok para kazanmak için isteyerek sattığı ürünü 2 yıl sonra işlevsiz hale getirmek için atak yaptı ve bu hem mahkemeler hemde çeşitli testler ile ortaya çıktı. Bu durum dizüstü bilgisayar satıcılarında da olabilir. Bazı donanım üreticilerinin sürücüler içine casus yazılım yerleştirdiği de yine geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkmıştı.

Şirketler kar potansiyelini artırmaya çalışıyor, bitmeyen pil olmasa da daha uzun ömürlü pil yaparlarsa o ürünü 5 yıl kullanırsınız fakat şu durumda ortalama 2 yılda bir batarya değişmek gerekiyor.

Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın