Puan Ver
0
Puan Ver

Kulak içindeki kiri temizletmek tekrar kirin birikip kulak yolunu tıkamasına neden olur mu?

Kulakları tıkanan insanların hastahanelerde çeşitli yöntemlerle temizlettikten sonra duyduğumuz tekrar nüks etme olayı gerçek midir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Kulak kiri dediğimiz aslında tıpta buşon diye geçmektedir.Kulak yolunun kendi salgıladığı sıvı tabaka yolu dışardan gelen toz ve partiküllerden korur.Aslında yararlıdır fakat uzun vadede bu birikerek kulak yolunun dışına doğru itilir.Dışarda kalan kiri nemli bir peçeteyle nazikçe silmekte bir sıkıntı yoktur.Yani buraya kadar baktığımızda kir oluşumu normal ve tekrar edecek bir süreçtir.Hastanelerde yapılan temizleme işlemine kbb doktoru karar verir ve tıbbi müdahaledir.Yoğun bir kir söz konusu ise doktor tercih edebilir.Evde bizim kulak çöpüyle veya diğer aparatlarla yaptığımız "temizleme" bu kiri daha derine iter sadece.Kısaca kulak kiri nüksetmesi normaldir ve dışa gelmemiş kirler dışında temizlemek gerekli değildir

Teşekkür
3

Kaynaklar

  1. TKBBV KBB
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar sürekli olarak “Bilim her şeyi bilmiyor.” deyip duruyor. Elbette! Bilim, her şeyi bilmediğini elbette biliyor. Yoksa ismi “bilim” olmazdı ve araştıracağı bir şey kalmazdı.”
Dara Ó Briain
Geri Bildirim Gönder