Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mustafa Dumankaya
Üye
1

Korona virüsünden korunmak için el yıkamak yeterli mi ?

406 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
H. Kumsal Taştepe
Hemşire

Tek başına kesinlikle hayır. Hijyen kurallarına uyulması, el temizliğine dikkat edilmesi, eller ile göz, ağız ve burun temasından kaçınılması çok önemli fakat yeterli değildir. Virüsün boyutu 3 mikron civarındadır. Bu nedenle normal cerrahi maskeler hastalıktan korunmada yarar sağlamasa da hasta olan kişilerin bu tip maskeleri kullanması, çevrelerine virüsün bulaşmasını önemli oranda azaltmaktadır. Virüsten koruyucu özellikteki maskelerin çok daha özel filtreleri bulunmaktadır ve bunlar, koruma gözlükleriyle birlikte kullanılmalıdır. Covid-19'a karşı alınacak en büyük önlem kişinin kendisini kalabalık ortamlardan izole etmesidir. Devamında hijyen kurallarına uymak ve hastalığa karşı temkinli davranmak bir insanın pandemiye karşı yapabileceği en büyük koruyucu önlemdir.

101 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak. (28 Mart 2020). Alındığı Tarih: 28 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Günhan Özkul
Tıp Doktoru

Virüs - şu an mevcut bilgilerimize göre - ağız, burun ve gözler yolu ile vücuda giriyor.

Bunun temel olarak iki yolu olabilir.

Birincisi, enfekte kişinin konuşma, öksürme ve hapşırma gibi yollarla ortama yaydığı damlacıkların içinde olan virüsün doğrudan yakınındaki diğer insanların ağız, burun ve gözlerine ulaşması yoluyla,

Tüm Reklamları Kapat

İkincisi virüsün bulunduğu bir yere temas eden kişinin ellerini yüzüne götürmesiyle. Bu ikinci yol için farklı senaryolar türetileblir. Öksürürken eliyle ağzını kapatan bir kişi ile tokalaşmaktan tutun, enfekte kişinin solunum yolu salgıları bulaşmış bir yüzeye temas etmeye kadar pek çok versiyon türetebilrsiniz.

Cansız yüzeylerde virüsün uzun süre kalabildiğini bilsek dahi buralardan olacak bulaşın daha düşük olasılıkta olduğu ifade edilmektedir. Ancak şunu unutmamak gerekir, bu olasılık için yine ellerimiz aracı olacaktır.

Bu algoritma üzerinden hareketle virüsün yayılımı için en önemli iki önlem minumum 6 feet - 1.8 metrelik mesafelendirme ile ellerin sıkça su ve sabun ile yıkanması, bu gerçekleştirilemiyorsa en az %60 alkol içeren bir sıvı ile dezenfekte edilmesidir.

İster hastanede çalışan bir sağlık personeli olun ister 65 yaş üzeri bir kişi, engellenmesi gereken şey virüsün ağız, burun ve gözlerinizi kullanarak vücudunuza girişidir. Taşıdığınız riske göre farklı ekipmanlar kullansanız da bunların temeli el hijyeni ve 1.8 metrelik mesafe kuralıdır.

Sağlıkla kalın

216 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Cdc - Bulaş Yolları. (28 Mart 2020). Alındığı Tarih: 28 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Who - Koruyucu Malzeme Kullanımı. (28 Mart 2020). Alındığı Tarih: 28 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close