Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Korona virüsünden korunmak için el yıkamak yeterli mi?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Virüs - şu an mevcut bilgilerimize göre - ağız, burun ve gözler yolu ile vücuda giriyor.

Bunun temel olarak iki yolu olabilir.

Birincisi, enfekte kişinin konuşma, öksürme ve hapşırma gibi yollarla ortama yaydığı damlacıkların içinde olan virüsün doğrudan yakınındaki diğer insanların ağız, burun ve gözlerine ulaşması yoluyla,

İkincisi virüsün bulunduğu bir yere temas eden kişinin ellerini yüzüne götürmesiyle. Bu ikinci yol için farklı senaryolar türetileblir. Öksürürken eliyle ağzını kapatan bir kişi ile tokalaşmaktan tutun, enfekte kişinin solunum yolu salgıları bulaşmış bir yüzeye temas etmeye kadar pek çok versiyon türetebilrsiniz.

Cansız yüzeylerde virüsün uzun süre kalabildiğini bilsek dahi buralardan olacak bulaşın daha düşük olasılıkta olduğu ifade edilmektedir. Ancak şunu unutmamak gerekir, bu olasılık için yine ellerimiz aracı olacaktır.

Bu algoritma üzerinden hareketle virüsün yayılımı için en önemli iki önlem minumum 6 feet - 1.8 metrelik mesafelendirme ile ellerin sıkça su ve sabun ile yıkanması, bu gerçekleştirilemiyorsa en az %60 alkol içeren bir sıvı ile dezenfekte edilmesidir.

İster hastanede çalışan bir sağlık personeli olun ister 65 yaş üzeri bir kişi, engellenmesi gereken şey virüsün ağız, burun ve gözlerinizi kullanarak vücudunuza girişidir. Taşıdığınız riske göre farklı ekipmanlar kullansanız da bunların temeli el hijyeni ve 1.8 metrelik mesafe kuralıdır.

Sağlıkla kalın

Teşekkür
Paylaş
3

Tek başına kesinlikle hayır. Hijyen kurallarına uyulması, el temizliğine dikkat edilmesi, eller ile göz, ağız ve burun temasından kaçınılması çok önemli fakat yeterli değildir. Virüsün boyutu 3 mikron civarındadır. Bu nedenle normal cerrahi maskeler hastalıktan korunmada yarar sağlamasa da hasta olan kişilerin bu tip maskeleri kullanması, çevrelerine virüsün bulaşmasını önemli oranda azaltmaktadır. Virüsten koruyucu özellikteki maskelerin çok daha özel filtreleri bulunmaktadır ve bunlar, koruma gözlükleriyle birlikte kullanılmalıdır. Covid-19'a karşı alınacak en büyük önlem kişinin kendisini kalabalık ortamlardan izole etmesidir. Devamında hijyen kurallarına uymak ve hastalığa karşı temkinli davranmak bir insanın pandemiye karşı yapabileceği en büyük koruyucu önlemdir.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Prof. Dr. Mustafa Asım ŞAFAK Bu cevap, Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mustafa Asım ŞAFAK'ın yaptığı açıklamalar ışığında hazırlanmıştır.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes öğrenmek ister; ancak kimse bunun bedelini ödemek istemez.”
Juvenal
Geri Bildirim Gönder