Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Korona virüsünden korunmak için el yıkamak yeterli mi?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Virüs - şu an mevcut bilgilerimize göre - ağız, burun ve gözler yolu ile vücuda giriyor.

Bunun temel olarak iki yolu olabilir.

Birincisi, enfekte kişinin konuşma, öksürme ve hapşırma gibi yollarla ortama yaydığı damlacıkların içinde olan virüsün doğrudan yakınındaki diğer insanların ağız, burun ve gözlerine ulaşması yoluyla,

İkincisi virüsün bulunduğu bir yere temas eden kişinin ellerini yüzüne götürmesiyle. Bu ikinci yol için farklı senaryolar türetileblir. Öksürürken eliyle ağzını kapatan bir kişi ile tokalaşmaktan tutun, enfekte kişinin solunum yolu salgıları bulaşmış bir yüzeye temas etmeye kadar pek çok versiyon türetebilrsiniz.

Cansız yüzeylerde virüsün uzun süre kalabildiğini bilsek dahi buralardan olacak bulaşın daha düşük olasılıkta olduğu ifade edilmektedir. Ancak şunu unutmamak gerekir, bu olasılık için yine ellerimiz aracı olacaktır.

Bu algoritma üzerinden hareketle virüsün yayılımı için en önemli iki önlem minumum 6 feet - 1.8 metrelik mesafelendirme ile ellerin sıkça su ve sabun ile yıkanması, bu gerçekleştirilemiyorsa en az %60 alkol içeren bir sıvı ile dezenfekte edilmesidir.

İster hastanede çalışan bir sağlık personeli olun ister 65 yaş üzeri bir kişi, engellenmesi gereken şey virüsün ağız, burun ve gözlerinizi kullanarak vücudunuza girişidir. Taşıdığınız riske göre farklı ekipmanlar kullansanız da bunların temeli el hijyeni ve 1.8 metrelik mesafe kuralıdır.

Sağlıkla kalın

199 görüntülenme
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
4

Tek başına kesinlikle hayır. Hijyen kurallarına uyulması, el temizliğine dikkat edilmesi, eller ile göz, ağız ve burun temasından kaçınılması çok önemli fakat yeterli değildir. Virüsün boyutu 3 mikron civarındadır. Bu nedenle normal cerrahi maskeler hastalıktan korunmada yarar sağlamasa da hasta olan kişilerin bu tip maskeleri kullanması, çevrelerine virüsün bulaşmasını önemli oranda azaltmaktadır. Virüsten koruyucu özellikteki maskelerin çok daha özel filtreleri bulunmaktadır ve bunlar, koruma gözlükleriyle birlikte kullanılmalıdır. Covid-19'a karşı alınacak en büyük önlem kişinin kendisini kalabalık ortamlardan izole etmesidir. Devamında hijyen kurallarına uymak ve hastalığa karşı temkinli davranmak bir insanın pandemiye karşı yapabileceği en büyük koruyucu önlemdir.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Prof. Dr. Mustafa Asım ŞAFAK Bu cevap, Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mustafa Asım ŞAFAK'ın yaptığı açıklamalar ışığında hazırlanmıştır.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ahlaki kültürümüzün doruk noktası, kendi düşüncelerimizi kontrol etmek zorunda oluşumuzu fark etmektir.”
Charles Darwin