Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Korona virüste 14 günlük karantina süreci yeterli midir?

14 gün boyunca kendini tek başına izole etmiş bir birey hiçbir belirti göstermemesine rağmen taşıyıcı olabilir mi? Devlet tarafında karantinalarda tutulan bireyler 14 gün sonra ailelerinin evine döndüğünde onlara bulaştırma ihtimali yok mudur? Bu kişilern ateşi yükselmediği sürece test yapılmamakta.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Virüs ile karşılaştığı bilinen ya da bu açıdan riskli grupta olan kişiler 14 gün boyunca izolasyona alınmalıdır. Bunun nedeni virüsün saptanan kuluçka süresinin 2-14 gün arasında olmasıdır.

14 günlük izolasyon süresince belirtileri başlayanların sağlık kurumlarına başvurması önerilirken belirtileri başlamayanlar için ek öneri bulunmamaktadır. Belirti göstermeyen kişiler için iki ihtimal bulunmaktadır. İlki yüksek ihtimalle bulaş gerçekleşmemiştir ve enfeksiyon ortaya çıkmamıştır. İkincisi ise bulaş gerçekleşmiş ancak hastalık belirti vermeden atlatılmıştır.

Bu sessiz şekilde enfeksiyon geçirenlerin bazı kaynaklarda tüm vakalar içinde %30 lara yakın olabileceği söylenmektedir. Bu grup kişiler hastalığın yayılımı için çok risklidir. Güney Kore de yollarda aracının içindeki insanlara bile (semptomsuz) test yapılması ile tüm dünyada alınan izolasyon önlemlerinin temel sebebi budur.

Eğer bu grupta iseniz 14 günün sonunda virüsü yayma potansiyelinizin çok düşük olduğu kabul edilmektedir. El hijyeni ve sosyal mesafe uygulamaları haricinde şu an için ilave bir önlem önerilmemektedir.

Özetle 14 gün sonunda belirtiler ortaya çıkmadıysa diğer insanlar için hangi öneriler geçerliyse sizin için de aynıları geçerli olacaktır.

Sağlıkla kalın..

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. WHO
  2. Basın My 14-day coronavirus self-isolation period is over. Now what?
  3. Basın Up to 30% of coronavirus cases asymptomatic
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bazı insanlar değişimi sevmezler. Ancak alternatif felaketse, değişime sarılmanız gerekir.”
Elon Musk
Geri Bildirim Gönder