Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
0

Korona hastalığına yakalanıp hastalığı geçirenler aşı olmalı mı?

Covid hastalığını geçirenler acaba aşı olmalı mı veya olacak mı ülkemizde?

1
154 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Bilim ve Ütopya dergisinin geçtiğimiz haftalarda bir sunumu oldu Coronavirus aşıları hakkında. Sunumu yapan Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Uzm. Dr. Nihal Bilgili Aykut'un söylediklerine göre bir ülkede hastalığın önüne geçebilmek için toplam ülke nüfusunun %70'inin aşılanması gerekiyor. Ancak ne yazık ki bizim ülkemizin sipariş ettiği aşı miktarı ülkenin yarısına bile yetmeyecek boyutta. Dolayısıyla muhtemelen devlet tarafından bir öncelik planı oluşturulacaktır. Bu öncelik planının çalışan kesim olacağı yönünde bir görüş sunmuştu sunumu yapan doktor. Kısacası bu aşı önceliği hakkında muhtemelen devletin yönergelerini uygulamak zorunda kalacağız. Aşının ülkemize gelmesi, halka sunulması ve devletin açıklama yapmasını beklemek en mantıklı hareket olacaktır.

Aynı zamanda hastalığı geçiren kişilerin bir kısmında hastalığa dair herhangi bir antikor oluşmadığı yönünde açıklamalar mevcut. Yani hastalığı geçiren biri tekrar aynı virüsle enfekte olabilir demektir bu. İngiltere'de Coronavirus'un mutasyona uğradığı yönündeki haberleri de okumuş olmalısınız. Vücudunuz antikor oluşturduysa bile bu mutasyona uğramış yeni serotipe karşı etki gösteremeyebilir. Kısacası ben hastalığı geçirmiş olmanızın aşı konusunda bir değişiklik yaratmayacağı görüşündeyim. Ayrıca aşı kararsızlığı yaşayan kesimdenseniz de yine sunumu yapan doktorun tavsiyesi aşı olmanız yönünde.

162 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • N. Bilgili Aykut. Aşı Olmak Ya Da Olmamak. (24 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 24 Aralık 2020. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Paylaşılan sevinç çifte sevinçtir; paylaşılan acı yarım acı...”
İsveç Atasözü
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku