Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Begüm Özdal
Begüm Özdal
4,705 UP
Üye
2

Kilolu olmanın diyabet riski var mı?

489 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Atanur Yıldız
Atanur Yıldız
3,975 UP
Pratisyen Doktor (Emekli)

Obezite ve tip 2 diyabet ilişkisi

Obezite ve tip 2 diyabet arasında yakın bir ilişki vardır. Öyle ki tip 2 diyabetin yüzde 80 nedeni aşırı kilolardır. Diyabet gelişme olasılığı ve şiddeti vücut kitle indeksi (BMI) ile yakından ilişkilidir. Obez kişilerde diyabet riski normal kiloda olanlara göre yedi kat daha fazladır. Aşırı kilolu insanlar için ise risk daha da artar.

Vücut yağ dağılımının artmış riskin önemli bir belirleyicisi olduğu bilinmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Ama diyabet oluşmasının kesin nedeni, mekanizması hala belirsizliğini korumaktadır. Aynı zamanda neden obez olan herkesin tip 2 diyabet geliştirmediği de bilinmemektedir. Bilinen o ki tip 2 diyabetli tüm hastalar obezdir.

Mekanizma:

Obezitenin neden tip 2 diyabete yol açtığına dair teoriler şunlardır:

Göbekteki obezite, yağ hücrelerinin proinflamatuar (iltihaba neden olan) kimyasallar salmasına neden olur. Bu kimyasallar vücudu, ürettiği insüline karşı daha az duyarlı hale getirir. Buna insülin direnci denir. Önlem alınmadığında insülin direnci tip 2 diyabetle sonuçlanır.

Aynı zamanda obezite insüline yanıt veren hücrelerin işlevini ve bunlara yanıt verme yeteneklerini bozar. Vücut metabolizmasında insülin direncine neden olan değişiklikleri tetikler. Obez kişilerdeki dokular artan miktarlarda yağ asitleri, gliserol, hormonlar, proinflamatuar sitokinler ve insülin direnci gelişimde rol oynayan diğer faktörleri salgılar. Son olarak insülin direncine, pankreasın insülin salgılayan hücrelerindeki işlev bozukluğu eşlik ettiğinde tip 2 diyabet oluşur.[1][1]

Kaynaklar

 1. Dr. Atanur Yıldız. Obezite Ve Tip 2 Diyabet Ilişkisi. Alındığı Tarih: 11 Mart 2022. Alındığı Yer: https://assets.publishing.service.gov.uk | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close