Puan Ver
4
Puan Ver

Kemoterapi sonrasında dökülen saçlar tekrar çıkar/uzar mı?

Bazı kemoterapi tedavileri saçları dökebiliyor. Yalnız bu dökülme kökten mi yoksa kopma şeklinde mi? Saçlar tekrar eskisi gibi çıkabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Kemoterapotik ilaçlar kanser hücrelerini hedef alarak geliştirilen ilaçlardır. Ancak kanser hücrelerini etkiledikler gibi vücutta hızlı bölünme ve çoğalma özelliğine sahip kıl kökü, kemik iliği hücreleri gibi diğer hücreleri de etkiler. Kemoterapotik ajana maruziyet sonlandığında kıl ve saç kökleri eski haline döner ve tekrardan uzamaya başlar. 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes kendi fikrine sahip olmakta özgürdür; ancak kimse gerçekler konusunda hatalı olma hakkına sahip değildir.”
Bernard M. Baruch
Geri Bildirim Gönder