Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berivan İğın
Berivan İğın
2,183 UP
Üye
4

Kelimeler nasıl oluştu neye göre oluştu?

Yani örnek verecek olursam en basitinden "Su" Kelimesi Neye göre Su sıfatını aldı?
1,600 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehmet Ali
Mehmet Ali
18K UP
bilimsever

Türümüzün bu kadar komplike konuşmasını sağlayan şey beyinlerimizdeki konuşmaya özel bölgeler ve gırtlak yapımızdır. Bu yapılar evrimleştikten sonra insanlar kültür oluşturmaya başladılar ve kültürlerle kelimeler oldukça sıkı bir dayanışma içindedir. Genlerin doğal seçilime tabi olması gibi kültürlerde seçilime tabidir, bu seçilime uğrayan kültür unsularına ''mem'' denir. İlkel kelimeleri ilkin canlılığa benzetebiliriz, cansızlıktan canlılık, canlılıktan hücre toplulukları, onlardan bitkiler, hayvanlar, mantarlar vs. oluşarak günümüzde nasıl çeşitliliğe yol açtılarsa kelimelerde benzer bir yoldan geçmiştir. Kelimeler tıpkı ilkel organizmalar gibi basit bir şekilde oluşmuştur sonrasında farklı mutasyonlar geçirerek çeşitlenmiş, yok olmuş veya korunmuştur. İlk kullanılan kelimeleri kimse bilmiyor fakat bunlar rastgele oluşmuş şeylerdir sonrasında memetik evrim geçirip mesela günümüzde su kelimesini oluşturmuştur. Kelime farklılıkları hep böyle oluşur biri rastgele bir şey uydurur sonra çevresi kullanmaya başlar ve kelime yayılır, yok olur vs. İlk kelimeler dile kolay oturan şeyler olabilir ne olduklarına dair fikir yürütülebilir fakat bunlar çoğunlukla spekülatif olacaktır.

İlkel kelimelerin nasıl oluştuğuna dair bir yaklaşım
İlkel kelimelerin nasıl oluştuğuna dair bir yaklaşım
wikipedia
281 görüntülenme

Kaynaklar

 1. wikipedia. Meme. (21 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 21 Ağustos 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close