Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Kedilerde fip hastalığına neden olan koronavirüs, insanlarda COViD-19'a karşı antikor üretilmesine sebep oluyor olabilir mi?

Kedilerim bu hastalığı atlattı ve çevremizde de bu durumu yaşayan birkaç tanıdığımız daha var. Çokça kez Covid teşhisi konulmuş kişilerle temaslı durumuna düşmemize rağmen hiçbirimiz henüz Covid-19'a yakalanmadık, her ne kadar tesadüf olabilse de yine de bende bir soru işaretine neden oldu. Kedilerdeki koronavirüsün kendilerine yakın temas kuranlarda Sars-Cov2'ye karşı bağışıklık oluşturması ne derece mümkün?
288 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Bayram Çalışkan
Tıp Öğrencisi

Sorunuz için teşekkür ederim gerçekten ilgimi çekti.

Kedilerdeki FIP virüsü korona virüs ailesinin alfa dalında , SARS-CoV2(SARS ailesi) ise beta dalında yer alıyor. İkisi oldukça farklı. Bu nedenle, kedi korona virüslerine (yaygın olan) önceden maruz kalmanın onlara karşı koruma sağlayacağına dair şu anda kesin bir kanıt yoktur. Buna ek olarak kedi korona virüslerinin insana bulaşıcılığı konusunda da kesin bir kanıt yok. FIP virüsü kedi aminopeptidaz reseptörlerine bağlanıyor insan dokusuna geçse bile enfekte edebilir mi gerçeği var.

Ayrıca şöyle bir bilgi vermek istiyorum SARS-CoV2 ACE2 reseptörlerine bağlanıyor, ve evcil kedilerdeki ACE2 reseptörü insana genetik olarak (%85.2) en yakın ikinci farklı türdeki reseptör.

Tüm Reklamları Kapat

Yani SARS-CoV2 hem insanları hem de kedileri enfekte edebiliyor ve genellikle kedilerde hafif seyrediyor. Dediğiniz önermeyi savunan tek bilgi bu oluyor ama bunu direkt FIP'a bağlamak düşük bir ihtimal.

Ayrıca FIP virüsü insanda antikor oluşturması için bir inflamasyonda başlatmalı.

Özetlemek gerekirse FIP ve SARS-CoV2 önemli farklılıkları bulunan virüsler ve FIP virüsünün insana geçtiği bilinmiyor kesin değil. Bunun sonucunda sorun muallakta kalıyor :)

106 görüntülenme

Kaynaklar

 1. A.E. Stout, et al. Coronaviruses In Cats And Other Companion Animals: Where Does Sars-Cov-2/Covid-19 Fit?. (20 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 20 Kasım 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close