Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Kavak ağacı zararlı mıdır?

Arkadaşlar bahçemde kendiliğinden kara kavak ağacı çıkmış. Evime gelen komşumdan duyduğum üzere kavak ağacının insan sağlığına zararlı olduğunu kansere sebep olduğunu da iletti. Doğruluk payı nedir?
376 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Üzeyir Yazıcı
Bildiğim kadarıyla...

Kavak ağaçları yerel ekosistemlere zarar verebilir. Özellikle bazı yerlerde, kavak ağaçları istilacı bir tür olarak kabul edilir ve yerel bitki örtüsüne zarar verebilirler. Ayrıca, kavak ağaçları su tüketimi konusunda oldukça yoğun olabilirler, bu da yeraltı su seviyelerini etkileyebilir ve yerel su kaynakları üzerinde baskı oluşturabilir.

İnsan sağlığı üzerine ise ancak polen alerjisi yapabilir.

Ancak, kavak ağaçlarının genel olarak zararlı olduğunu söylemek zordur.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Moleküler Alerji Testi. Kavak Ağacı Alerjisi Belirtileri Nelerdir? – Moleküler Alerji Testi. (22 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 23 Nisan 2024. Alındığı Yer: Moleküler Alerji Testi | Arşiv Bağlantısı
 2. C. TÜRK. Havada Uçuşan Kavak Ağacı Pamuğu Alerji Yapar Mı?. (6 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 23 Nisan 2024. Alındığı Yer: CNN TÜRK | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Fatih Er
Fatih Er
32K UP
Tecrübe Sahibi

Kanser yaptığı ile ilgili bilimsel bir çalışma yok. Henüz böyle bir vak'a da kayıt altına alınmamıştır.

Kavak ağacı genel olarak faydalı bir ağaç türü de değildir. Odun olarak kullanılmaz çünkü ısı değeri düşüktür. Yük taşımacılığı alanında da kullanılmaz çünkü dayanımı düşüktür ve su çekimi fazladır. Kalitesiz bir ürün olarak inşaatı'ın bazı alanlarında kullanılır ve pek tercih edilmez.

Dayanım açısından gürgen gibi ağaçlar, ısı değeri açısından da Çam türü ağaçlar tercih edilir.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç: Zararı yoksa dursun zarar getirmez.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close