Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf Cankel
Üye
2

Karbondioksit, atmosfer için iyi bir şey midir? Neden?

377 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Deniz Altan Uğur
Bilimsever

Karbondioksit (kimyasal formülü CO2) atmosfere birkaç çeşitte katkıda bulunabilir.

1.si: karbondioksit'in bir sera gazı olmasından dolayı ısı tutucu etki gösterir ve genel olarak o gezegendeki sıcaklığı arttırır (bu dış uzaydaki gezegenlere katkı sağlayabilir).

2.si: atmosferik basıncın artmasına vesile olabilir çünkü karbondioksit 1 C 2 O atomu içerdiği için genel anlamda ağır bir moleküldür ve ağır moleküller yüksek atmosferik basınçlara sebep olur.

Tüm Reklamları Kapat

3.sü: karbondioksit asidik özellikte bir gaz molekül olduğundan dolayı sıvı halde bulunduğu zaman ortamın Ph değerini düşürebilir.[1][1]

Kaynaklar

 1. Setteknik. Co2 Etkileri. Alındığı Tarih: 3 Mart 2024. Alındığı Yer: Setteknik | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Fizik İle İlgilenen

Atmosferde bulunan karbondioksit, metan gibi sera gazları olmasa Dünya buzdan bir bilyeye dönüşür. "Buzdan bilye" ifadesi çok abartılı gibi gelebilir ama geçmiş jeolojik zamanlarda bu durum en az iki kez yaşandı.

Bu buz çağları periyodik olarak yaşanan buzullaşma dönemlerinden çok daha şiddetlidir. Kutuplara yakın bölgelerde 500m ila 1,5 km arası kalınlıkta buzullar oluşurken bazı iddialara göre ekvator bölgesinde dahi sıcaklıkların aşırı düştüğü ve kısmi olsa da buzullaşmanın görüldüğüne dair kanıtlar vardır.

En son yaşanan buz bilye döneminden kısaca bahsedecek olursak: Günümüzden yaklaşık 700 milyon yıl önce Rodinya isimli süper kıta parçalanmaya ve ayrışmaya başlamıştı. Bu parçalanmanın aşırı şiddetli olması süper volkanik hareketlere neden oldu ve inanılmaz miktarda bazalt yeryüzüne çıktı, bu da yetmezmiş gibi, Rodinya Süper Kıtası'nın ekvatora yakın bölgelerde bulunması ve kayaların aşırı sıcağa ve rutubete maruz kalması nedeniyle bol miktarda kireç taşı barındırıyordu. Bazaltların ve kireçtaşının en büyük özelliği karbondioksitle tepkimeye girerek onu kayaçlara hapsetmesidir. Böylelikle karbondioksitin atmosferdeki oranı ciddi miktarda düşmüş oldu.

Tüm Reklamları Kapat

Bu volkanik hareketler bazı bölgelerde atmosfere aşırı miktarda sülfür gazını da salmış oldu. Sülfür diğer pek çok gaza göre sera etkisinin tam tersini yapar ve atmosferde aşırı miktarda yükselerek Güneş ışınlarının önünü keser, yani sevgili Dünya'mız kusursuz bir fırtınaya yakalanarak buz bilye halini almıştır. [1]

Kartopu Dünya
Kartopu Dünya

Kaynaklar

 1. Kozan Demircan. Kartopu Dünya: Volkanlar Dünya’yı Nasıl Dondurdu? » Kozan Demircan. (10 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 3 Mart 2024. Alındığı Yer: Kozan Demircan | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close