Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Karasal bitkilere geçiş nasıl olmuştur?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar. Bu soruyu anlayabilmek için öncelikle bitkilerin nasıl oluştuğunu kavramamız gerekmektedir. Bitkilerin evrimi bundan 3,5 milyar yıl öncesinde evrimleşen siyanobakterilere dayanmaktadır. Siyanobakteriler fotosentez yapan ilk canlılar olarak bilinmektedir. Endosimbiyotik teoriye göre zamanla ökaryot hücreler oluşmaya başlamış ve siyanobakteriler serbest bir şekilde yaşamak yerine ökaryot hücrelerde organel olarak işlev görmeye başlamışlardır. Zamanla ökaryot hücrelerin içindeki siyanobakteriler kloroplastlara evrimleşmiştir. Bu durumun sonucunda da ökaryotlar da fotosentez yapmaya başlamış, kloroplastların ve ökaryotların da evrimlerinin devam etmesiyle ökaryotik yeşil algler oluşmuştur.

Yaklaşık 400 milyon yıl önce, tatlı sularda yaşayan yeşil algler karaya çıkmaya başlamış ve zamanla kıtaları işgal etmeye başlamışlardır. Sonrasında ise yapraklar ve köklerin oluşmasıyla karasal bitkiler evrimsel süreçlerine devam etmişlerdir.

Detaylı bilgi edinmek isterseniz yararlandığım kaynakları aşağıya bırakıyorum. İyi günler.

Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyolojik zekanın son derece kısa ömürlü olduğu kanaatindeyim. Eğer ki bir gün yapay zeka ile yüzleşirsek o, yapısı gereği biyoloji-ötesinde olacaktır.”
Martin Rees
Geri Bildirim Gönder