Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Kanseri önleyici aşı geliştirmek mümkün mü?

Kanseri önleyici aşı geliştirmek mümkün mü? İleride kanseri önleyici (tedavi edici değil) aşı geliştirerek kanseri kontrol altına alabilir miyiz?
242 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tugberk Kaynak
Araştırmacı

Merhabalar

Kanser hücreleri bağışıklık hücreleri tarafından sürekli olarak yok edilir ancak bir zaman sonrasında bağışıklık sistemi çeşitli sebeplerden çökerse kanser hücreleri bir tümör formu alır. Bunu önleyebilme açısından kimi çalışmalar hala sürmekle beraber birtakım bakteri veya virüs sebepli oluşabilen kanserler aşılama yoluyla önlenebilmektedir.

Bu sorunun net şekilde cevaplanabilmesi için öncelikle kanser çeşitlerinin ve bunların oluşum sebeplerinin bilinmesi gerekir. Bir kanser türü her zaman aynı sebepten oluşmaz. Kanser oluşumunda genelde genlerimiz ana sebebi oluştursa da bir virüs veya bir bakteri de kansere sebebiyet verebilir. Virüs ve zararlı bazı bakterilere türlerine karşı geliştirilen geleneksel aşıların bu sebeplerle oluşan kanseleri önleyebildiği görülmüştür. Örneğin bir kadında virüs sebepli meydana gelebilecek rahim ağzı kanseri daha öncesinde yapılan HPV aşısıyla, herhangi bir bireyde yine virüs kaynaklı meydana gelebilecek karaciğer kanseri, Hepatit B aşısıyla önlenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Genetik sebepli meydana gelen kanserleri önleyebilmek içinse çeşitli metodlar denenmektedir. Mesela bir metodda kişiden alınan kanser hücrelerinden proteinleri ayırarak, bağışıklık sisteminin antijen oluşturması amaçlanmaktadır. Bu metodun meme, akciğer, deri ,kolon ve prostat kanserleri üzerindeki çalışmaları hala sürmektedir.

Aşağıda bırakacağım sayfadan diğer metodlara ve çalışmaların içeriklerine bakabilirsiniz.

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Cancer Vaccines. (29 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 29 Ağustos 2021. Alındığı Yer: https://en.wikipedia.org | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close