Puan Ver
0
Puan Ver

Kanser neden, nasıl olunur?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Kanser insan bölünebilir hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve bulunduğu dokuyu bozup uzak dokulara gitmesi ile oluşan bir hastalık grubudur.

Kanser multifaktoriyel yani bir çok sebebin rol oynadığı bir hastalıktır. Bu sebepleri kabaca iki ana gruba ayırırız bunlar genetik ve çevresel nedenler olarak. Çevresel nedenler canlının bulunduğu ortamdan elde ettiği sebeplerdir mesela obezite veyahut sigara kullanımı( herbir kanser için yığınla çevresel sebep olabilir). Genetik nedenlerse kişinin anne ve babasından aldığı genlerin veyahut kişi yaşarken sporadik olarak elde ettiği genetik anomalilerden oluşan sebeplerdir.

Yalnız şu unutulmamalıdır ki bu sebepler iki kere iki dört eder gibi birbirlerinden bağımsız değillerdir karmaşık bir nedensellik örüntüsü içerirler ve unutulmamalıdır ki kanser bu olayların sonucudur. Genelde erken yaşta gelişen kanserlerde genetik faktörler, ileri yaşta gelişen kanserlerde de çevresel faktörler daha baskın rol oynamaktadırlar. 

Favorilerime Ekle
0
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kanserin sebebi DNA’da bulunan bazı genlerde bozukluk olmasıdır. Bilinen 4 gen grubu vardır.

  1. Protoonkogenler: Sağlıklı hücre döngüsü içinde bulunan reseptörleri ya da döngüyle ilişkili faktörleri kodlayan genlerdeki mutasyonlar sonucunda Protoonkogenler onkogenlere dönüşür ve kanser olur.
  2. Tümor surpressor genler: Bu genler DNA’mızda onarılamayacak bir hasar meydana geldiğinde bağışıklık sistemini uyarır ve hücrenin öldürülmesini sağlar.  
  3. DNA tamiri genleri
  4. Apoptoz düzenleyici genler: Apoptoz basitçe anlatırsak herhangi bir hücrenin bağışıklık sistemi hücrelerine beni öldürün demesidir. Bu genler bozulursa DNA’sında hasar olan hücreler çoğalır ve kanser meydana gelir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren, asimetriktir.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder