Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Kanser neden, nasıl olunur?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Kanser insan bölünebilir hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve bulunduğu dokuyu bozup uzak dokulara gitmesi ile oluşan bir hastalık grubudur.

Kanser multifaktoriyel yani bir çok sebebin rol oynadığı bir hastalıktır. Bu sebepleri kabaca iki ana gruba ayırırız bunlar genetik ve çevresel nedenler olarak. Çevresel nedenler canlının bulunduğu ortamdan elde ettiği sebeplerdir mesela obezite veyahut sigara kullanımı( herbir kanser için yığınla çevresel sebep olabilir). Genetik nedenlerse kişinin anne ve babasından aldığı genlerin veyahut kişi yaşarken sporadik olarak elde ettiği genetik anomalilerden oluşan sebeplerdir.

Yalnız şu unutulmamalıdır ki bu sebepler iki kere iki dört eder gibi birbirlerinden bağımsız değillerdir karmaşık bir nedensellik örüntüsü içerirler ve unutulmamalıdır ki kanser bu olayların sonucudur. Genelde erken yaşta gelişen kanserlerde genetik faktörler, ileri yaşta gelişen kanserlerde de çevresel faktörler daha baskın rol oynamaktadırlar. 

Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kanserin sebebi DNA’da bulunan bazı genlerde bozukluk olmasıdır. Bilinen 4 gen grubu vardır.

  1. Protoonkogenler: Sağlıklı hücre döngüsü içinde bulunan reseptörleri ya da döngüyle ilişkili faktörleri kodlayan genlerdeki mutasyonlar sonucunda Protoonkogenler onkogenlere dönüşür ve kanser olur.
  2. Tümor surpressor genler: Bu genler DNA’mızda onarılamayacak bir hasar meydana geldiğinde bağışıklık sistemini uyarır ve hücrenin öldürülmesini sağlar.  
  3. DNA tamiri genleri
  4. Apoptoz düzenleyici genler: Apoptoz basitçe anlatırsak herhangi bir hücrenin bağışıklık sistemi hücrelerine beni öldürün demesidir. Bu genler bozulursa DNA’sında hasar olan hücreler çoğalır ve kanser meydana gelir.

Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yaşayan herkes ölür. Ancak her ölen yaşamamıştır.”
Dhaggi Ramanashi