Sorulara Dön
4
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Kalbin üstüne doğru yatmak sağlığa zararlı mıdır?

3
14,963 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Aksine kalbinizin yani sol tarafınızın üstüne yatmanın birçok faydası vardır. Bunlar;

  1. Lenfatik sistemi güçlendirir: Vücudun alt ve sol kısmından gelen en büyük lenf kanalımızın sol kısımda olmasından dolayı sola baskın yatmak lenf sıvısının daha iyi filtrelenmesini ve lenf yoluyla daha fazla atık taşınıp ödem oluşmasını engeller.
  2. Sindirimi iyileştirir: Sol tarafın üstüne yatmak sindirim sistemimizide etkiler. Kalın bağırsağımızdaki inen kolonun hareketlerini kolaylaştırır. Midemizin büyük kısmı sol tarafımızda olduğundan mide öz suyunun salgılanmasını düzenler. Clinical Gastroenterology dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre sol tarafınızın üstüne yatmanın asit reflü semptonlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini keşfedilmiş.
  3. Dolaşımı hızlandırır: Doktorlar hamile kadınlara sol tarafına dönük yatmalarını söyler. Bunun sebebi dolaşımı hızlandırmaktır. AORT damarı kalpten vücuda dağılırken sola doğru kıvrılır. Biraz dikkat ederseniz sola doğru yattığınızda kalbiniz daha kolay kan pompaladığını farkedebilirsiniz. 
  4. Sabaha daha iyi kalmanızı sağlar: Sabahları öğleye kadar uyukluyorsanız sola doğru yatmak bunu birazda olsun azaltabilir. (Sindirim ve dolaşımı etkilediği için)

NOT: Bu saydığımız maddeler sağlıklı insanlar için geçerli olup kalp hastalığı, uyku apnesi, glokom, karpal tünel sendromu gibi hastalıkları olanlar kendilerine uygun yatma pozisyonunu öğrenmek için doktorlarına danışabilirler.

Kaynaklar

  • https://www.lifehack.org/356391/this-why-you-should-sleep-your-left-side-backed-science
  • https://steptohealth.com/benefits-sleeping-on-the-left-side-body/
13,559 görüntülenme
4
Paylaş
4

Orhan Karaman'ın 2. argümanına bahsettiği asit reflü semptonlarını azaltabileceği argümanının sebebi mide-özefagus kapağı ve mide-ince barsak kapağının sağ tarafta olmasıdır. Sağ yana yatıldığı takdirde bu açıklıklar aşağıda kalacak ve mide öz suyu özefagusa akacaktır. Bu da asit reflüye sebep olabilir.  Sol yana yatıldığında ise midenin geniş kısımları sol tarafta olduğundan bir havuz gibi işlev görecek, bu açıklıklar yukarıda kalacak ve bahsettiğimiz durumun geçekleşmesi daha zor olacaktır. Bu da daha kaliteli bir uykuyu sağlayacaktır (hele de bir gece atıştırmasının ardından :) ).

5,939 görüntülenme
3
Paylaş
3

eğer amaç uyumak ise ; sol tarafa doğru uyumak daha zordur bunun sebebi ise sempatik sistemin aktivitesini arttırdığından ötürü  temel savaş ya da kaç ilkesine göre vücudu uyanık tutar. sağ tarafa yatıldığı zaman ise parasempatik sistem aktivitesi artar buda vücudu dinlen ve sindir durumuna soktuğu için daha kolay uyumana ve gevşemene sebep olur. Tabi bünyenizi nasıl alıştırdığınızda önemli uyku ve gevşeme eylemi iç içedir. vücudunuzu gevşemek için hangi pozisyona alıştırdıysanız o pozisyonda daha çabuk uyursunuz.

6,871 görüntülenme
2
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et