Puan Ver
3
Puan Ver

Kalbin üstüne doğru yatmak sağlığa zararlı mıdır?

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Aksine kalbinizin yani sol tarafınızın üstüne yatmanın birçok faydası vardır. Bunlar;

  1. Lenfatik sistemi güçlendirir: Vücudun alt ve sol kısmından gelen en büyük lenf kanalımızın sol kısımda olmasından dolayı sola baskın yatmak lenf sıvısının daha iyi filtrelenmesini ve lenf yoluyla daha fazla atık taşınıp ödem oluşmasını engeller.
  2. Sindirimi iyileştirir: Sol tarafın üstüne yatmak sindirim sistemimizide etkiler. Kalın bağırsağımızdaki inen kolonun hareketlerini kolaylaştırır. Midemizin büyük kısmı sol tarafımızda olduğundan mide öz suyunun salgılanmasını düzenler. Clinical Gastroenterology dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre sol tarafınızın üstüne yatmanın asit reflü semptonlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini keşfedilmiş.
  3. Dolaşımı hızlandırır: Doktorlar hamile kadınlara sol tarafına dönük yatmalarını söyler. Bunun sebebi dolaşımı hızlandırmaktır. AORT damarı kalpten vücuda dağılırken sola doğru kıvrılır. Biraz dikkat ederseniz sola doğru yattığınızda kalbiniz daha kolay kan pompaladığını farkedebilirsiniz. 
  4. Sabaha daha iyi kalmanızı sağlar: Sabahları öğleye kadar uyukluyorsanız sola doğru yatmak bunu birazda olsun azaltabilir. (Sindirim ve dolaşımı etkilediği için)

NOT: Bu saydığımız maddeler sağlıklı insanlar için geçerli olup kalp hastalığı, uyku apnesi, glokom, karpal tünel sendromu gibi hastalıkları olanlar kendilerine uygun yatma pozisyonunu öğrenmek için doktorlarına danışabilirler.

Kaynaklar

  • https://www.lifehack.org/356391/this-why-you-should-sleep-your-left-side-backed-science
  • https://steptohealth.com/benefits-sleeping-on-the-left-side-body/
Favorilerime Ekle
3

eğer amaç uyumak ise ; sol tarafa doğru uyumak daha zordur bunun sebebi ise sempatik sistemin aktivitesini arttırdığından ötürü  temel savaş ya da kaç ilkesine göre vücudu uyanık tutar. sağ tarafa yatıldığı zaman ise parasempatik sistem aktivitesi artar buda vücudu dinlen ve sindir durumuna soktuğu için daha kolay uyumana ve gevşemene sebep olur. Tabi bünyenizi nasıl alıştırdığınızda önemli uyku ve gevşeme eylemi iç içedir. vücudunuzu gevşemek için hangi pozisyona alıştırdıysanız o pozisyonda daha çabuk uyursunuz.

Favorilerime Ekle
2

Orhan Karaman'ın 2. argümanına bahsettiği asit reflü semptonlarını azaltabileceği argümanının sebebi mide-özefagus kapağı ve mide-ince barsak kapağının sağ tarafta olmasıdır. Sağ yana yatıldığı takdirde bu açıklıklar aşağıda kalacak ve mide öz suyu özefagusa akacaktır. Bu da asit reflüye sebep olabilir.  Sol yana yatıldığında ise midenin geniş kısımları sol tarafta olduğundan bir havuz gibi işlev görecek, bu açıklıklar yukarıda kalacak ve bahsettiğimiz durumun geçekleşmesi daha zor olacaktır. Bu da daha kaliteli bir uykuyu sağlayacaktır (hele de bir gece atıştırmasının ardından :) ).

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiç düş kırıklığına uğramamış olanlar, hiç umut beslememiş olanlardır.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder