Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Kafein tabletleri sağlığa zararlı mıdır?

173 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ali Emircan Ilgınlı
Stajyer Doktor

Çoğu yetişkin için günde 400 mg'a kadar kafein tüketimi güvenli görünmektedir.Gebe kadınlarda ≤300 mg/gün ve çocuklar ve ergenlerde ≤2,5 mg/kg-gün alımları kabul edilebilir düzeydedir.[1]

(Özellikle gebeler için lütfen hekiminize danışınız)

Tüm Reklamları Kapat

Kafeinin fizyolojik ve davranışsal etkileri doza bağımlıdır ve kafein araştırmaları bu akılda tutularak yorumlanmalıdır.

 1. Bilişsel/nöropsikiyatrik:Dinlenmiş bireylerde, yaklaşık 30 ila 300 mg gibi düşük ve orta dozlardaki kafein uyanıklığı ve reaksiyon süresini iyileştirir
 2. Uyanıklık: Kafein tüketimi, özellikle denekler yorgunken veya geceleri çalışırken, uyanıklığın, zihinsel enerjinin ve konsantre olma yeteneğinin artmasına yol açar bu kadar çok insanın düzenli olarak kafein tüketmesinin temel nedeni muhtemelen budur.
 3. Baş Ağrısı: Kafein, baş ağrısı semptomlarını hafifletebilen veya oluşturabilen önemli farmakolojik özelliklere sahiptir. Kafein baş ağrısı tedavisinde analjezik özellikleri nedeniyle uzun süredir kullanılmaktadır (ülkemizde Vermidon, Minoset plus gibi ilaçların içerisinde parasetamolün analjezik etkisine ek olarak kombine kullanılır) ve sıklıkla tek başına veya diğer ilaçlarla kombinasyon halinde kullanılmaktadır.
 4. Parkinson Hastalığı: Kahve veya çay ile Parkinson hastalığı riski arasındaki ilişki çeşitli çalışmalarda tanımlanmıştır.
 5. Psikiyatrik: Kafein alımı, çok çeşitli psikiyatrik semptomlar ve bozukluklarla ilişkilidir, ancak nedensellik olduğuna dair bir kanıt yoktur. Akut kafein alımı, sağlıklı gönüllülerde anksiyete, sinirlilik, uykusuzluk, sinirlilik ve hatta panik ataklar ile ilişkilidir
 6. Kardiovasküler: Düşük ila orta düzeyde kahve tüketimi (günde üç fincana kadar) miyokard enfarktüsüne karşı koruma sağlayabilir. Ağır kahve alımı, duyarlı bireylerde koroner ve aritmik olayları tetikleyebilir.
 7. Endokrin: Kafein tüketimi, nedensellik kurulmamasına rağmen diyabet riskinde azalma ile ilişkilidir.
 8. Kabızlık
 9. Siroz: Kahve tüketimi, siroz riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. 16 gözlemsel çalışmayı içeren bir meta-analizde, kahve içmeyenlerle karşılaştırıldığında, kahve içenlerin siroz geliştirme olasılığı daha düşük görüldü.[2]

Daha çok başlık var eklenebilecek ama çalışmaların tamamını buraya özetleyemem, özetlersem de eksik bilgi kalır. Buradaki bilgilerin bir hekimin tavsiyesi ve uyarısı yerine geçmeyeceğini bilinir

Kaynaklar

 1. D. Wikoff, et al. (2017). Systematic Review Of The Potential Adverse Effects Of Caffeine Consumption In Healthy Adults, Pregnant Women, Adolescents, And Children. Food and Chemical Toxicology, sf: 585-648. doi: 10.1016/j.fct.2017.04.002. | Arşiv Bağlantısı
 2. UpToDate. Uptodate. Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2023. Alındığı Yer: UptoDate | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
ChatGPT gibi yapay zeka dil modeli kullanılarak girilmiş cevap.
0
İçeriği Göster
paradox olog
Matematik Öğretmeniyim

Kafein tabletleri, uyku düzenini düzenlemek, enerji seviyelerini artırmak veya uyanıklığı artırmak gibi amaçlarla kullanılabilen kafein kaynaklarından biridir. Ancak herhangi bir madde gibi, kafeinin de sağlık üzerinde potansiyel etkileri olabilir.

Kafeinin aşırı tüketimi çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bunlar arasında uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, mide rahatsızlığı, baş ağrısı ve kalp atışının hızlanması bulunur. Bazı insanlar için yüksek dozda kafein alımı anksiyete ve panik atağına yol açabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca bazı kişilerde kafeine karşı tolerans gelişebilir ve daha fazla miktarda almak gerekebilir. Bu durumda bağımlılık riski ortaya çıkabilir.

Öte yandan, ılımlı miktarlarda tüketildiğinde kafein genellikle güvenlidir ve birçok kişi tarafından günlük yaşamın bir parçası olarak kullanılır. Ancak bireysel farklılıklar göz önünde bulundurulmalıdır.

Sağlık durumunuza veya özel ihtiyaçlarınıza göre en doğru bilgiyi sağlayabilecek olan doktorunuza danışmanız önemlidir.

Kaynaklar

 1. Ö. Y. Altay. Kafein Nedir, Ne İşe Yarar? Kafeinin Faydaları Ve Zararları. Alındığı Tarih: 30 Temmuz 2023. Alındığı Yer: TAFT Coffee | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close