Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tolga Zorlu
Tolga Zorlu
2,693 UP
Üye
3

Josef Stalin neden milyonlarca insanı katletti?

707 görüntülenme
Josef Stalin neden milyonlarca insanı katletti?
Josef Stalin neden milyonlarca insanı katletti?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
211K UP
Düşünür

Stalin hakkında söylenen böyle iddiaları okudukça öfkelenmeden edemiyorum. Stalin propagandası yapıldığı kadar zalim ve barbar bir insan değildi. Tam tersine 1 kişiyi öldürttüyse 1000 kişiyi yaşatan, Sovyetler Birliğini fazlasıyla kalkındıran, doğru kararlarla savaşlarda büyük başarılar kazanan çok değerli bir liderdir. 1978 yılında yayınlanan (Tarihin Akışını Değiştiren 100 İnsan-Michael H. Hart) kitapta en etkili 66. İnsan seçilmiştir ve tarihsel olarak büyük şeyler başarmıştır. Bir kere Stalin olmasaydı Sovyetler Birliği bu kadar kalkınamazdı ve güçlenemezdi. Eğer Stalin olmasaydı 2. Dünya Savaşı’nı Naziler kazanırdı ve dünyada faşistleri durdurabilecek hiç bir güç olmazdı. Yani insanlık bir nebze olsun rahat yaşayabiliyorsa bunu Stalin’e borçludur.

Bu kadar övdüğümüz yettiyse bir de hatalarından bahsetmek gerekir. Stalin militarist ve sert bir liderdi. Hoşuna gitmeyen insanları öldürmekten çekinmezdi. Hani bu başarıları yaparken çok fazla insan ezildi ya da öldü. Ama şunu söylemek isterim ki abartıldığı kadar fazla insan öldürülmedi. 20 milyon insanı öldürdüğü söyleniyor, daha neler! Arkadaşlar ne kadar totoliter bir yönetim olursa olsun, her yönetici halkın desteğini almak zorundadır ve kimse halkına zulmetmek istemez. Öyle sadece kafasına göre önüne geçeni öldüren bir lider tarihin hiçbir döneminde hayatta kalamaz.

Tüm Reklamları Kapat

Stalin kendi yönetimi boyunca toplu şekilde can kayıplarının yaşandığı 4 büyük olay olmuştur.

1- Gulaglar ve toplu çalışma kampları

Tüm Reklamları Kapat

Stalin yönetimi boyunca 1934-1950 yılları boyunca çeşitli sebeplerden dolayı insanları zorla toplama kamplarına atarak insanlık dışı şartlarda çalışmaya zorlamıştır. 1934-1950 yılları arasında 1994’de yayınlanan Rus kaynaklarına göre 600.000-1.000.000 kadar insan çalışma kamplarında ölmüştür. Bu kadar fazla sayıda mahkûmun hepsi suçlu olamaz. İllaki içerisinde masumlar da vardır. O dönemde yargılanan insan sayısı yaklaşık 3 milyon kişi sorguya çekilmiştir. Yani 194 milyon nüfusluk Sovyetler Birliğinde %0,515’i öldürülmüştür.

Bu elbette çok büyük bir sayı küçük değil ama bir de o dönemin şartlarını düşünelim. O dönemde 2. Dünya Savaşı sırasında birçok insan Sovyetler Birliğine ihanet edip Nazi saflarına geçmiştir. Mesela eski Ukrayna’daki toprak sahipleri, Sovyetlere düşmanlık besleyenler, devrim düşmanları derken bir sürü insan düşmana yardım etmiştir. Bir de o dönemdeki devletler vatandaşlarına daha acımasız davranıyordu. İnsan öldürmek daha kolaydı, toplu katliamlar da daha yaygındı.

2-1932-1933 Sovyet kıtlığı

Adından da anlaşılacağı gibi büyük kıtlıkta birçok Sovyet köylüsü ve vatandaşı ölmüştür. Bu konu biraz tartışmalı ve net bir bilgim yok. Ancak bazı kaynaklar Stalin’in bilinçli bir şekilde bunu başlattığını ya da buna engel olmak için yeterince çaba göstermediğini söylüyor. Bazı kaynaklarsa Stalin’i bundan sorumlu tutmuyor. Açıkçası net bir bilgim benim de yok ama sonuç olarak büyüme döneminde büyük bir can pazarı yaşanıyor. J. Arch Getty ve Oleg V. Naumov’e göre sayılar çok değişkenlik göstermekle beraber 700.00-6.000.000 kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

3-Yargısız İnfazlar

Lenin’in ölümünden sonra Sovyetler birliğinde bir güç yarışı başlamıştır. Sultan Galiyev, Stalin ve Troçki arasında büyük bir siyasi kriz oluşmuştur. Galip olan Stalin çıkmıştır, Galiyev öldürülmüş Troçki de sürgün edilmiştir. Troçki Kızıl Ordu’nun kurucusudur ve birçok bölgede taraftarları vardı. Stalin 1936-1938 yılları arasında Troçki taraftarlarını iç güvenlik tehdidi ve otoritesini sağlamlaştırmak amacıyla yargısız infazla bulunmuştur. Ölü sayısı tahmini 700.00-1.200.000 kişi öldürüldü.

4- 1946-1947 Sovyet kıtlığı

Dünya Savaşı sonrasında Sovyetler Birliği çok kayıp vermiş, birçok şehir yıkılmış ve savaşın masrafı çok büyük olmuştur. Bu sebeple savaş sonrası Sovyetler çok büyük kıtlık sorunları baş göstermiştir. Birtakım tarihçiler Stalin’in beceriksizliği yüzünden kıtlığın çıktığını ve herkesi doyurabileceğini iddia ediyorlar (mesela Cormac Ó Gráda). Ölen insan sayısı 500.000-900.000 arası. Ne kadar payı vardır bilinmez lakin Stalin bu olaydan sorumlu tutuluyor. Ne kadar payı olduğunu bilemem lakin savaş sonrası ülke çok da iyi durumda değildi ve ne kadar Stalin suçluydu bilemiyorum.

Tüm Reklamları Kapat

SONUÇ

Stalin ne kadar başarılı bir lider olsa da az gaddar da değildi. O dönem içerisinde Sovyetlerin başına çok felaket gelmiştir ve belki bu yöntemleri uygulamasa daha fazla insan ölecekti. Bunu bilemeyiz ama Sovyetleri gerek ekonomik gerek asgari gerek bilim yönünden geliştirmiştir. Yönetimi boyunca 10 milyona yakın insan ölmüştür. Tabi ki her yöneticinin hataları olmuştur, kötü yönleri olmuştur. Stalin’in de olumlu ve olumsuz özellikleri vardı. Olumsuz özelliklerinin başında zalim olması geliyor.

Kaynaklar

 1. Victor Zenskov. (1993). Victims Of The Soviet Penal System. sovietinfo. | Arşiv Bağlantısı
 2. Yuri Teplyakov. Stalin's War Against His Own Troops. Alındığı Tarih: 18 Ağustos 2023. Alındığı Yer: ihr org | Arşiv Bağlantısı
 3. bilmiyorum.. Great Purge. Alındığı Tarih: 18 Ağustos 2023. Alındığı Yer: wiki | Arşiv Bağlantısı
 4. bilmiyorum. Soviet Famine Of 1946–1947. Alındığı Tarih: 18 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 5. bilmiyorum. Holodomor Genocide Question. Alındığı Tarih: 18 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
MENDERES EFE menderes
genel kültürüm yüksek

Joseph ''Stalin kanlı gece'' adlı bir gecede çoğunluğu asker ve başarılı kendine tehdit olabilecek binlerce kişiyi ya öldürmüş yada terhis etmiştir. Hatta bir iddiaya göre yine kendisi gibi bir devrimci arkadaşı Lev Troçki'yi sürgüne yolladığı ülkede öldürtmüştür. Ayrıca Troçki Lenin'in ölümünden sonra devlet başkanlığı için Stalin'in en büyük rakibiydi . Buda bu teoriyi destekler. Kısacası devlet başkanlığını korumak için insanların canına kıymıştır.

Yanlışım varsa düzeltebilirsiniz.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Wikipedia, et al. Lev Troçki. (14 Temmuz 2023). Alındığı Tarih: 18 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Wikipedia doi: 10.https://tr.wikipedia.org/wiki/Lev_Tro%C3%A7ki. | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Görme Bozukluklarını Anlamanızı Sağlayan Gözlükler!
Görme Bozukluklarını Anlamanızı Sağlayan Gözlükler!
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
2 MİLYON KUTLAMASI: VİDEO KONU TALEPLERİNİZİ ALIYORUZ! / SORU & CEVAP [🔴 HEDİYELİ CANLI YAYIN]
2 MİLYON KUTLAMASI: VİDEO KONU TALEPLERİNİZİ ALIYORUZ! / SORU & CEVAP [🔴 HEDİYELİ CANLI YAYIN]
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close