Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İğın
Üye
4

Joker karakterinin sizce haklı olduğu noktalar nelerdir?

1,096 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mustafa Merthan Merdoğlu
Filmi dört kere izledim.

Soruda çizgi roman / film evreni arasında bir sınırlama getirilmediği için kendimce cevap vermek istiyorum. Çizgi roman evrenindeki Joker karakterine pek de hâkim olmadığı için 2019'da vizyona giren Joker filmine göre yanıtlayacağım.

Bildiğimiz gibi filmdeki ana karakterimiz olan Arthur Fleck bir kahraman değil anti-kahramandır. Bir anti-kahraman bir kahramanın aksine doğrudan vicdanımıza hitap etmez. Çoğunlukla zihnimizi manipüle etmeye çalışır. Filmde gördüğümüz karakter ise muhteşem bir karakter gelişimi şemasının da yardımıyla sosyal tabularımıza adeta savaş açıyor ve aslında bir anti-kahraman için bile fazlasıyla karanlık bir yolda ilerliyor.

Tüm Reklamları Kapat

İnsanın bencil ve kötücül doğası ile ilgili görüşlerine katılsam da bu doğasını kontrol altında tutabilen erdemli insanların Arthur'un provakatif eylemleri sebebiyle zarar görmesi fikrini desteklemiyorum. İnsanın kötülüğü ile mücadelenin fikrî bir sahada yapılması taraftarıyım.

Bununla birlikte talk show'da anlattığı şeyler arasında özellikle "mizah" temasını incelediği yerler beni çok etkilemişti. Daha önce sadece ağzımdan çıkan birkaç ofansif espri yüzünden lince uğramış olmamın da etkisiyle, her izleyişimde Arthur, "Komedi subjektifir!" diye yükseldiğinde ben de yerimden kalkıp "Helal olsun" diye hak vermeden edemiyorum.

240 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Murat Murat
makine mühendisi

Küçüklüğümüzden beri düzeni korumaya çalışan insanlar bize kahraman olarak gösterildi. Birileri düzene karşı çıkıyor düzeni bozmaya çalışıyor diğer düzgün insanlarsa bu düzeni korumaya çalışıyor batman,superman vb kahramanlar, esas sorulması gereken soru şu koruma çalışılan düzen gerçekten insanları mutlu eden bir düzen mi ?

Joker insanların birbirine karşı kaba olduğundan ve insanların artık empati yeteneğini kaybettiğinden bahsediyor. Konuşmanın en ilginç ve benimde hiçbir zaman anlayamayacağım şu toplumsal davranışa değiniyor. İnsanlar yolda yürürken yanında yaşanan olaylara ilgisiz kalırken sosyal medyada veya televizyonda gördükleri olaylar karşısında aşırı bir tepki gösterebiliyor. İnsanlar kendilerine sunulan olaylara birer robot gibi aynı tepkiyi veriyor fakat etrafındaki yaşanan olaylara karşı tamamen kör

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close