Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

İtalyanlar romalı mı?

Italyanların kökeni roma imparatorluğundan mı geliyor? İtalyanlar roma imparatorluğunun mirasçısı mı?
1,918 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

İtalyanlar tam olarak Roma'lıdır veya onların mirasçısıdır diyemeyiz. Roma dönemine bakacak olursak nüfus her ne kadar kozmopolit olsa da ağırlıklı Yunan halklarındandır, dilleri ise önceleri Latince, orta ve geç imparatorluk döneminde Yunancadır ve kullandıkları alfabe de Yunan harfleriydi. Batı Roma imparatorluğunun sonunu getirende şu meşhur kavimler göçü olmuştur. Kimdi bu kavimler derseniz ön plana Got'lar çıkar (ostirigotlar ve vizigotlar). Gotların kökeni biraz tartışmalı olsa da orta ve doğu Avrupa'da yaşayan Germen ve Slav halklarına dayanmaktadır. Bu arkadaşların diğer imparatorluk istilalarından farklı olarak, savaşacakları bölgeye sülale sümbül ailecek gelirler (ortada doğru düzgün düzenli bir ordu bile yoktur) ve ele geçirdikleri bölgelere yerleşerek tüm bölgenin demografik yapısını değiştirirlerdi. Ah bu Germen halkları yokmu! bu arkadaşlar aslında sadece İtalyayı değil, bu günkü İspanya, Fransa (istilalar başlamadan önce Galya'lılar yaşardı) ve diğer pek çok bölgeyi etkilemişlerdir. Neyse sonuç olarak bu istilalar ile birlikte dil de evrime uğramış ve Romen dilleri dediğimiz dil aileleri ortaya çıkmıştır. Roma imparatorluğu dağıldıktan sonrada uzunca bir süre şehir devletleri ve küçük bölgesel yönetimler ortaya çıkmış, ancak yaklaşık 500 yıl oldukça kaotik bir süreçten geçmiştir, ilginçtir bu denli olumsuzluğun sonunda ortaya Ronesans'ı çıkarmışlardır, bunun derinden incelenmesi gereken bir konu olduğunu hep düşünmüşümdür. 1800'lü yıllarda ise İtalya birliği kurulması için mücadeleler verilmiş ve 1886'da son olarak Venediğin katılımıyla İtalya birliği tamamlanmıştır.[1]

209 görüntülenme

Kaynaklar

 1. D. L. Wasson. (2018). Batı Roma İmparatorluğu'nun Çöküşü. Dünya Tarihi Ansiklopedisi. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close