Sorulara Dön
0
Bilgisayar & Yazılım

İnternet ortamındaki web tarayıcıları hakkında bilgi verir misiniz?

1
346 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Ağ tarayıcısı, WWW (internette yayınlanan ve birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanından meydana gelen bilgi sistemi) üzerinde bulunan bilgi kaynaklarına erişebilmek için kullanılan yazılımdır. Ağ tarayıcısı genel olarak adres çubuğu, açılış sayfası, yer imleri, ağ geçmişi gibi özellikleri barındırıyor.

Adres çubuğu: Bir internet tarayıcısında ağ site adresini görüntüleme amacını taşır. Web sitesi ya da aranacak terimin girildiği yerdir.

Açılış sayfası: Varsayılan internet sayfasıdır. Daha sonra isteğe bağlı kişiselleştirme yapılabilir.

Yer imleri: Sık ziyaret edilen sitelerin ve sayfaların kaydedildiği yerdir.

Ağ geçmişi: Daha önce ziyaret edilen sitelerin ve sayfaların arşivlendiği yerdir.

İsim benzerliği nedeniyle arama motoru ile ağ tarayıcısı birbirleriyle karıştırılabiliyor. Arama motoru ile ağ tarayıcıları arasındaki fark şunlardır:

  1. Arama motoru, internete bağlı sunucularda barındırılan bir ağ uygulamasıdır. Ağ tarayıcısı ise cihaza kurulan bir yazılımdır.
  2. Arama motoru, bilgiyi aramak için kullanılır. Ağ tarayıcısı ise bilgiye ulaşmak ve görüntülemek için.
  3. Arama motoru, aradığımız bilgiye dair sonuç elde etmek amacıyla bütün ağ sayfalarının içeriklerini inceleyip kategorize eder ve kullanıcıların aramasıyla en ilgili olacak şekilde listeler. Ağ tarayıcısı ise arama motorunun bize kategorize edip listelediği ağ sayfalarına ve bilgilere ulaşabilmemizi sağlar. Arama motoru, ağ tarayıcısına göre daha hızlıdır ama ağ tarayıcısı olmadan çalışamaz. Ancak arama motoru olmadan da ağ tarayıcısını kullanabiliriz.

Özetlemek ve örnek vererek anlatmak gerekirse arama motoru bilgiyi bulur, inceler ve sunar. Tarayıcılar ise ağ sitelerinin ve sayfalarının, hatta arama motorlarının bile açılmasını ve görüntülenmesini sağlar.

Ağ tarayıcılarının bazıları şöyledir: Internet Explorer (Microsoft Edge oldu), Google Chrome, Mozilla Firefox, Yandex, Safari, Opera, Vivaldi, Camino, Galeon, ...

Arama motorlarının bazıları şöyledir: Google, Bing, Yandex, Yahoo, Ask, Yaani, ...

428 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Vikipedi. Web Tarayıcısı - Vikipedi. (13 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 13 Aralık 2020. Alındığı Yer: Vikipedi | Arşiv Bağlantısı
  • içerikle!. Arama Motoru Ile Tarayıcı Arasındaki Fark Nedir?. (27 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 13 Aralık 2020. Alındığı Yer: içerikle! | Arşiv Bağlantısı
  • vargonenBLOG. Web Tarayıcı Nedir? Tarayıcılar Arasındaki Farklar Nelerdir?. (13 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 13 Aralık 2020. Alındığı Yer: vargonenBLOG | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın