Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Utku Derin
Utku Derin
99K UP
Üye
8

İnsanın DNA'sında neden 4 organik baz vardır?

Neden bu sayıda ve neden A, T/U, G, C?
722 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Philosophy Lover
Araştırma yapan biriyimdir

İnsanların DNA'sında dört organik baz bulunmasının nedeni, DNA molekülünün temel yapı taşlarının bu dört bazdan oluşması, yani Adenin (A), Timin (T), Guanin (G) ve Sitozin (C). Bu bazlar, DNA'nın genetik bilginin kodlanmasında ve aktarılmasında çok önemli bir rol oynuyor.

Bu spesifik baz eşleşmeleri, genetik bilginin doğru bir şekilde kopyalanması ve aktarılması için hayati önem taşıyor. Her bir bazın belirli bir eşleşme partneri olduğu için, DNA zinciri boyunca taşınan bilgi dizilimi korunmuş oluyor. Böylece, genetik bilgi düzgün bir şekilde iletiliyor ve doğru protein sentezi gerçekleşiyor. Ayrıca, bu eşleşmeler genetik çeşitlilik ve çeşitli biyokimyasal süreçlerin düzenlenmesinde de büyük bir rol oynuyor.

Bu organik bazlar, DNA molekülünün yapısını ve işlevini belirler. DNA, hücrelerimizdeki genetik bilginin depolandığı ve aktarıldığı moleküldür. Bu bazlar, DNA'nın üzerindeki genetik kodu taşır ve hücrelerin büyümesi, gelişmesi ve işleyişi için hayati önem taşır.

Tüm Reklamları Kapat

Adenin, timin, sitozin ve guanin organik bazlar olarak adlandırılır çünkü DNA molekülünün yapı taşlarını oluşturur ve genetik bilginin doğru bir şekilde kodlanması ve aktarılması için gereklidir. Bu bazlar, insan vücudundaki genetik süreçlerin temelini oluşturur ve hayati biyolojik fonksiyonların gerçekleşmesinde önemli bir rol oynar.[1]

Kaynaklar

 1. www.researchgate. Opinion: Why Are There Four Letters In The Genetic Alphabet?. Alındığı Tarih: 20 Haziran 2023. Alındığı Yer: www.researchgate | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close