Puan Ver
0
Puan Ver

İnsan yapımı eşyaların yaşları nasıl belirleniyor?

Bir maddenin kaç yaşında olduğu çeşitli radyolojik testlerle belirleniyor. Bu şekilde ilkel insanların yaptıkları el aletleri veya antik kentlerin yaşları belirleniyor. Peki mesela bir taş bir milyon yıllık ama o taştan yapılan alet belki yüzbin yıl önce yapıldı. Bunun ayrımı nasıl yapılıyor?

1
Erhan Yokuş 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

RadyoKarbon testi deniyor.  nesnenin içinde karbon-14 atomları vardır ve bu atomlar radyoaktiftir. bu atomlar ışıma yapar ve bu atomların ömrü yarıya düşer bu testle yarı ömür yaşları hesaplanıp bulunur 

daha kapsamlı isterseniz türkçe kaynak olarak TÜBİTAK sitesi var.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sınırlı sayıda kalp atışımız olduğunu düşünüyorum ve benimkileri boşa harcamaya hiç niyetim yok!”
Neil Armstrong
Geri Bildirim Gönder