Puan Ver
0
Puan Ver

İnsan ne kadar özgür olabilir? Aklın özgürlüğü nasıl geliştirilir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

''İnsan ne kadar özgür olabilir?'' soruna Einstein'ın, ''Benim Gözümden Dünya'' isimli kitabından alıntı yaparak cevaplamak istiyorum.

''Felsefi anlamda insan özgürlüğüne kesinlikle inanmadığımı belirtmek isterim. Tüm davranışlarımız yalnızca dış baskılarla değil, aynı zamanda içsel zorunluluklar tarafından da yönlendirilir. Schopenhauer'in ''İnsan arzu ettiği gibi davranabilir, ancak arzu ettiği gibi arzu edemez.'' sözü, gençliğimden bu yana bana her zaman ilham vermiş; hayatın zorlukları karşısında sürekli bir teselli ve tükenmez bir sabır kaynağı olmuştur. Bu hissiyat, kolayca hayatımızı felce uğratacak bir şeye dönüşüveren sorumluluk duygusunu hafifletir; hem kendimizi hem başkalarını fazla ciddiye almamızı engeller ve espri anlayışının hak ettiği yere sahip olduğu bir dünya görüşüne ulaşmamızı sağlar.''

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayvanların insanlar gibi duyguları olduğunu düşünmek uzunca bir süre bilimsel bir tabu olmuştur. Ancak bunu yapmazsak, hem onlarda, hem de kendimizde olan temel gerçekleri kaçırabiliriz.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder