Sorulara Dön
1
Dilbilim

İngilizce nasıl , dünya'nın dili olmaya başladı?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Dil ve küreselleşme birbirini besleyen iki kavramdır. Dil, yayılabilmek için kitle iletişim araçlarını kullanır. Kitle iletişim araçlarının küreselleşebilmesi için de küresel bir dile ihtiyaç vardır. İngilizce'nin gelişimine bakıldığında tarihte yaşanan bazı olaylar bu dilin yaygınlaşmasında öncülük etmiştir. Örneğin: Büyük Britanya'nın gücünü yitirip yerini ABD'ye bırakması ve Sanayi Devrimi.

Yeni ticaret yollarına duyulan ihtiyaçların artması ve Amerika ile Okyanusya gibi kıtaların keşfi sonucunda buralarda Avrupa kolonileşmeleri başladı. 16. yüzyılın ikinci yarısında İngilizler'in ilk kolonilerini kurmaları ve bu kolonilerin gelişerek, ulusal zenginliği arttırması sonucunda dünyada bir sömürge düzeni başlamıştır. Britanya, bu süreçte başı çekmiş ve topraklarını genişletmiştir. Koloniler arasında iletişimi sağlamak, İmparatorluk düşüncesiyle buralarda kendi kültürlerini ve dinlerini yaymak gibi amaçlarla Britanya İmparatorluğu İngilizcenin kolonilerinde yaygınlaşması için 30 Milyon kilometrekarenin üzerindeki kolonilerinde İngilizcenin öğretilmesi için çaba harcamıştır2. Bir diğer faktör ise Sanayi Devrimidir. Sanayi Devrimi İngiltere'de başlamış bir tarihi olaydır ve bu dönemde yapılan icatların bir çoğu İngiliz kökenlidir. İngiliz firmaların dış ticaretle dünyaya açılmaları, bu tür faaliyetlerin ABD'ye sıçramasına neden olur ve bu iki devletin dili de İngilizcedir. Ayrıca yabancı kültürler sonucunda insanların sık sık İngilizce kelimelere denk gelmesi ve bu dili günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmeleri de İngilizceyi küreselleştiren bir unsur diyebiliriz 1.

Sonuç olarak, insanlar iletişim kurarak anlaşan canlılar ve birbirleriyle konuşmak için de ortak bir dile ihtiyaç duymaktadırlar. Küreselleşme ise ilişkilerin, sınırların ötesinde yaşandığı bir süreci ifade etmektedir. İngilizce'nin 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya çıkan güç dağılımında ve uluslararası örgütlerde küresel bir dil olarak belirlenmeye başlanması, günümüzde de aynı düşünceyi beraberinde getirmiştir diyebiliriz. Bunun yanında İngilizce'nin küreselleşmesinde popüler kültüründe etkilerinden bahsedebiliriz. Popüler kültür ve teknolojiye duyulan istek ve İngilizce öğrenmenin yarattığı kariyer olanakları İngilizceye yönelik talep yaratmıştır. Ayrıca İnternet’in icat edilmesi ve bu sayede İngilizce konuşarak anlaşabilen insanların bir araya gelmesi, böylece gerek iş gerekse özel ilişkiler düzeyinde olsun, küreselleşmenin yeni bir boyuta taşınmasına neden olmuştur2.

Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın