Puan Ver
0
Puan Ver

Inception filmindeki gibi gerçek hayatta rüya içinde rüya ne anlama geliyor? Bir sinirsel rahatsızlık göstergesi mi? Bilimsel açıklaması nedir?

Sık sık uyku içinde uyku yaşıyorum. Hatta yılda 4-5 kez 3 kata kadar çıktığım oluyor. Rüyamda uyumuşum ve ordakı uykumda da bir rüya görüyorum. Uykumdan ayılınca da önceki rüyamı görmeye devam ediyorum. Bu tarz rüyalardan sonra tüm günü hiç uyumamış kadar yorgun oluyorum.

1
Fadan Hajizada 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Kısaca ismini söylemek gerekirse rüya içinde başka bir rüyadan (veya 2-3 rüyadan) uyanmaya false awakening adı veriliyor. Çifte rüya ya da Rüya içinde rüya şeklinde de tanımlanabiliyor. Daha detaylı bilgiyi google'a false awakening yazarak ulaşabilirsin. Başlangıç düzeyinde bir bilgi istersen de çaktırma ama alttaki linkten bakabilirsin. 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir şeyin adını bilmekle, o şeyi bilmek arasında devasa bir fark vardır. Bunun farkına erken varmak gerekir.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder