Puan Ver
1
Puan Ver

İlk canlıların sudan karaya çıkışı nasıl olmuştur?

Su dışında yaşamaya ihtiyaç yokken yada su dışında yaşamaya elverişli organlar (kol/bacak, akciğer vs. ) bulunmuyorken, canlılar neden karaya çıkma ihtiyacı duymuşlar?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Aslında Evrim Ağacınını buna dair detaylı bir yazısı var yazı linkini de aşağıya eklerim. Karaya çıkış ve karaya çıkmanın avantajlı olmasının sebebi su ekosisteminin aksine burada ciddi bir besin rekabeti ortamı bulunmaması ve pek çok türü avlayabilen büyük avcıların bulunmamasıdır. Sudan karaya geçiş formları da kademeli olarak karada geçirebildikleri vakiti arttırmış ve bu avantajı kullanarak üremiş ve bu özelliklerini aktarmışlardır. Detaylı bilgi burada https://www.google.com.tr/amp/s/evrimagaci.org/sudan-karaya-cikisin-evrimi-karaya-atilan-ilk-adimlar-ve-bize-soyledikleri-125/amp?espv=1

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İklim değişiminin politik boyutları olduğu söyleniyor. Bu tuhaf, çünkü insanların E=mc2 veya bilimin diğer temel gerçekleri konusunda taraflar tuttuğunu hiç görmüyoruz?”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder