Puan Ver
1
Puan Ver

İlaçlar kırılarak içildiği zaman insan sağlığı için tehlike arz ediyor mu?

Az önce bir kanalın haberinde karşılaştığım bir bilginin teyit edilmesi amacıyla sormak istedim. İlaçların kırılarak içildiği zaman böbrek rahatsızlıklarına hatta ölüme kadar götürdüğü söylendi. Bu bilgi doğru mu?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Bazı ilaçların yan etkilerini azaltmak için vücut tarafından yavaş yavaş emilmesini sağlayan kaplamaları olabilir. Bu ilaçlar asla kırılarak içilmemelidir. Kırıldıklarında ilaç hızlı bir şekilde emileceği için ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bazılarının da ilacı mide asidinden/mideyi ilaçtan koruyan kaplamaları olabilir. Bu ilaçlar da kırıldıklarında mide asidi ilacın etkisini ortadan kaldırabilir/ilacın mideye zarar vermesine yol açabilir.
Favorilerime Ekle
3

Dil altından doğrudan kana karışabilir                                                                                                                                                                                     

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, birbiri ardına gelen ve her biri kendisinden öncekileri değiştiren mekanizmalar üzerine kuruludur. Occam'ın Usturası fiziksel bilimlerde çok kullanışlı olsa da, biyolojide uygulamak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.”
Francis Crick
Geri Bildirim Gönder