Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

İkindil uykumuzdan uyanınca ağızda yaranan ekşi tadın sebebi nedir?

Neden akşam uykusundan uyanınca böyle bi tat hissetmiyoruz?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle sormuş olduğunuz konuya neden olan tek bir kaynağın etkin rol olduğunu söylemek çok zor olmakla birlikte bu konuda birçok faktör,hastalık veyahut sürekliye mahsus değilse normal bir günlük akışın etmeni olduğunu söylemek mümkündür, normal olarak diş hijyenine dikkat edilse dahi hatta anormal bir durum veya hastalık olmasa da kişiler sabah kalktıkları zaman gece boyunca tükürük salgısı azaldığından dilde bakteri birikimi veya burunda bir sıkıntı sebebiyle uyku esnasında ağızdan sürekli nefes almanın sebep olabileceği yaygın bir durumdur, gün içerisinde su tüketimi ve tükürük salgısının normale dönmesi ile bu kötü ekşimsi-asidik-acı gibi sınıflandırılabilen tat ve kuruluk kaybolmaktadır, bu sanılanın aksine yaygın bir durum olduğundan kişiler bunu sürekli yaşadıklarından garipseme veya dikkate değer bir olgu gibi görülmemekte ve alışılagelmişin dışında bir zamanda uyuma sonrasında kalmada da yine bu sebeplerden oluşan tat-kuruluk-koku gibi etkenler baş gösterdiğinde garipsenebilir ve daha dikkate değer bir farkındalık ile hissedilebilir, eğer bahsettiğiniz durum sürekli değilse bunun birkaç nedeni olabilir gün boyunca tüketilen yiyecekler(özellikle uzun süre tat bırakanlar), ilaçlar, diş hijyenini ihmal etme eğer bu durum sürekli ise dediğim gibi yine her iki uyku sonrası da görülmesi gerekmek ile birlikte fark etme eşiği sebebiyle Kserostomi,sinüzit,enflamasyonlar,diş ve diş eti hastalıkları, gibi sorunlara işaret edebileceği gibi sorun diş ve ağız hijyenine dikkat etmemek gibi basit bir sorunda olabilir, bunun dışında eğer reflü problemi varsa bu bahsettiğiniz ayrımda etkin bir faktör olabileceği gibi (yemek yeme zamanı ile ilgili) sebep bahsettiğim normal olağan bir durumda olabilir.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Sharecare Sağlık Platformu Amerikan Dişhekimleri Birliği ve RealAge, Inc. görüşü
  2. Medical News Today İleri okuma
  3. Sagligabiradim Türkçe kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes kendi fikirlerinin mahkumudur. Dolayısıyla bu zindandan kurtulmalı ve bedenlerimiz gençken gerçeğe yönelik düşüncelerimizi sınamalıyız.”
Albert Einstein