Sorulara Dön
3
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

İkigai kitabında sardinya, italya'da uzun ömülrü insanların günde bir-iki kadeh şarap tükettikleri söyleniyor. Vücut bu duruma nasıl tepki veriyor?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sadece Sardinya adasında değil dünyadaki dokuz bölgede yaşam sürelerinin görece uzunluğunun nedenleri üzerine yapılan çalışma bluezone adı sitede yayınlanmışt. Birbirinden çok farklı coğrafyada olan bu bölgelerin hepsinde yaşam biçimleri ve beslenme alışkanlıklarının ortak noktaları araştırılmıştı. Sadece şarapla ilişkili olarak değil uzun ve sağlıklı yaşam için nelerin gerekli olduğuna dair ipuçları saptanmaya çalışılmıştı. Şarap resveratrol adı verilen siyah üzüm kabuğunda bulunan bir maddedir. Kalp ve dolaşım sistemine olumlu etkisi, inflamasyonu azaltılması ve metabolik sendrom adı verilen tablonun düzeltilmesine katkıda bulunduğuna dair bilimsel veriler bulunmaktadır. Ancak ideal miktarının ne olduğu bilinmemektedir. Ayrıca şarap sadece resveratrol değil alkol içerir ve alkolün yüksek kalorisi ile obezite ve kanser riskini arttırdığı da bilimsel olarak bilinmektedir. Sonuç olarak sorunun yanıtı: Şarap, hem yararlı hem zararlı etkileri olan bir içecektir. Yaşam süresi üzerinde birçok faktör etkisi vardır.

235 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • R. Tabrizi, et al. (2018). The Effects Of Resveratrol Supplementation On Biomarkers Of Inflammation And Oxidative Stress Among Patients With Metabolic Syndrome And Related Disorders. Food and Function. doi: 10.1039/c8fo01259h.. | Arşiv Bağlantısı
  • M. Akbari, et al. (2020). The Effects Of Resveratrol On Lipid Profiles And Liver Enzymes In Patients With Metabolic Syndrome And Related Disorders: A Systematic Review And Meta-Analysis Of Randomized Controlled Trials. Lipids health and disease. doi: 10.1186/s12944-020-1198-x.. | Arşiv Bağlantısı
  • D. Buettner, et al. Https://Www.bluezones.com/Blue-Zones-Wine/. (28 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2021. Alındığı Yer: https://www.bluezones.com/ | Arşiv Bağlantısı
  • Y. Zhang, et al. (2020). Combined Lifestyle Factors, Incident Cancer, And Cancer Mortality: A Systematic Review And Meta-Analysis Of Prospective Cohort Studies. Br J Cancer. doi: 10.1038/s41416-020-0741-x.. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın