Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Furkan Arduç
Üye
11

İhtiyacı olmayan biri antidepresan kullanırsa ne olur?

3,789 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
Bu cevap, soruya kaynak zorunluluğu eklenmeden önce girilmiştir. İçeriğe yönelik akademik veya güvenilir kaynaklar sunulmamıştır.
0
Muhammed Emin Ceylan
Deneyimim oldu

Çok ciddi ihtiyacım yokken antidepresan kullanmıştım.

Genel olarak vücudun fiziksel kapasitesini ciddi manada azaltıyor. Sürekli uyku ihtiyacı çekiyorsunuz. Halsizlik hat safhada. Canlılık belirtisi göstermiyorsunuz. Uykulu olduğunuz halde uyuduğunuz uyku çok kesintili ve verimsiz oluyor. Çok terliyorsunuz. Sadece tek bir şeye odaklanabiliyorsunuz. Cinsel aktivitelerinizi aza indiriyor.

Özetle bütün psikomotor davranışlarınızı çok ciddi bir miktarda kısıtlıyor. Bu da beraberinde günlük yaşamdaki faaliyetlerinizi verimsiz ya da tehlikeli hale getiriyor. Sadece bir şeye odaklanabiliyorken araba sürmek, ölümcül sonuçlara sebep olabilir. Ben de İngilizce öğretmeniyim, aynı meslekten örnek vereyim. Bir bilgi aktarmak için arkanızı sınıfa dönüp tahtaya bir şey yazıyorsunuz. Bu sırada sınıftan bir öğrenci soru soruyor ve bu soruyu idrak edemiyorsunuz.

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısıyla ihtiyacı olmayan biri çok büyük bir kısıtlayıcı haline geliyor antidepresanlar. Mümkün olmadığı sürece kullanmamanizi tavsiye ederim. Hatta mümkünse bile diğer her türlü yolu denedikten sonra antidepresanlara başvurmanız sizin için en iyisi olacaktır.

196 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Burak Albayrak
Burak Albayrak

Öncelikle, ihtiyaç olmadan antidepresan kullanmanın olası olumsuz sonuçlarından biri serotonin sendromudur. Serotonin sendromu vücutta çok fazla serotonin bulunmasında kaynaklanan ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir ilaç reaksiyonudur. Belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye değişir, fakat şiddetli semptomlar arasında konfüzyon, deliryum, yüksek kan basıncı, yüksek vücut ısısı, hızlı kalp atışı gibi belirtiler bulunur -ki bu noktada vücut ve organ fonksiyonlarınızın izlenebilmesi için yoğun bakım ünitesine alınmanız gerekir. Nöbetler, böbrek yetmezliği, koma ve ölüm olası komplikasyonları arasındadır.[1]

İkinci olarak, ihtiyaç olmadan antidepresan kullanmanın beyin fonksiyonlarını ve yapısını değiştirebileceğini gösteren araştırmalar da mevcut. Özellikle beynin iki önemli bölgesinin hacmini azalttığını yönünde sonuçlar elde edilmiş.[2] Bunlardan biri ön singulat korteksi, diğer ise hipokampus. Çalışmada kullanılan ilaç SSRI, fakat bu sınıftaki diğer ilaçların da aynı mekanizma ve kimya üzerinde çalıştığı ve muhtemelen aynı etkiye sahip olacağı belirtilmiş.[2]

Ek olarak, uzun süre bu şekilde kullanıma devam etmek bağımlılık riskini de artıracaktır.

Tüm Reklamları Kapat

233 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Cleveland Clinic. Serotonin Syndrome: What It Is, Causes, Symptoms & Treatment. Alındığı Tarih: 22 Eylül 2022. Alındığı Yer: Cleveland Clinic | Arşiv Bağlantısı
 2. ScienceDaily. Common Antidepressant May Change Brain Differently In Depressed And Non-Depressed People: Structural Differences Found. Alındığı Tarih: 22 Eylül 2022. Alındığı Yer: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı
 3. S. L. Willard, et al. (2015). Long Term Sertraline Effects On Neural Structures In Depressed And Nondepressed Adult Female Nonhuman Primates. Neuropharmacology, sf: 369-378. doi: 10.1016/j.neuropharm.2015.06.011. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close