Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

İçinde yaşam olan bir gezegenin boyutunun bir sınırı var mıdır?

En küçük ve en büyük ne kadar olabilir?
278 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Mikro ölçekte canlılar için gezegen boyutunun bir önemi olduğunu sanmıyorum. Çok küçük ölçekli uydular da bile canlılık olabilir. Canlılığın olabilmesinin en temel şartı, yaşam kimyası aktivitesinin gerçekleşebilmesi için, temel kimyasalların olmasıdır. Temel elementlerin ne olacağını kestirmek zor. Çok farklı ortamlarda ve çok farklı elementler ile mikro ölçekte canlılık gelişebilir. Örneğin; canlılık için en temel gereksinim olarak düşündüğümüz sudur, başka gezegenlerde bunun yerini sıvı metan almış olabilir veya gezegenimizde karbon temelli yaşamı gözlemleriz (karbonun kolay bağ kurması, yaşam için destekleyici olmuştur), başka gezegenlerde silisyum temelli yaşam gelişebilir.

Gezegen büyüklüğünden ziyade, aşırı koşullar canlılığa engel olabilir. Aşırı radyasyon, aşırı sıcaklık, aşırı soğukluk gibi.

Yaşamı mikro ölçekten çıkarıp, Dünya benzeri bir yaşamdan bahsedeceksek, gezegenin atmosferi, yıldızına belli bir bir uzaklığı, kısacası goldilocks diye tabir ettiğimiz bölgede olması ve tabi yıldızının da bizim yıldızımıza yakın özellikleri taşıması önemlidir.

Tüm Reklamları Kapat

Sorunuzun cevabına gelecek olursak; Dünya benzeri yaşam için, gezegen büyüklüğü beklentisi ortalama olarak, gezegenimizden en fazla %120 büyüklüğünde, küçüklüğünün ise Mars gezegeninden biraz daha büyük olması, yani Dünya'nın 1/2 büyüklüğünde olması beklenir.[1]

Kaynaklar

 1. Kozan Demircan. Yaşama Dünyadan Uygun 24 Yeni Gezegen » Kozan Demircan. (24 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 7 Temmuz 2023. Alındığı Yer: Kozan Demircan | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close