Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Hz. muhammed zengin biri miydi?

Muhammed peygamberliğini ilan edince zengin olmuş mudur?
3,719 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yakut Gubar
Yakut Gubar
1,080 UP
Din araştırma ve tetkik ve yazar

O zamanda herkes tarafından bilinen,hem dostlarının ve hem düşmanlarının ifade ettiği ve kesin doğru haberlere göre; zühdü ve istiğnası meşhurdur..

Yani zühd ve istiğna ne demek?

İstediği vakit dünya kendine yar olacağı halde dünyanın bütün malını mülkünü terk etmiştir..

Tüm Reklamları Kapat

Aç kalmayı hatta açlıktan karnına taş bağlamayı tokluğa tercih etmiş..

Sert bir hasır üzerinde yatıp izi çıkmış da yine rahat bir döşekte yatmamış..

Savaşta en önde olmayı,arkada olmaya tercih etmiş..cesarette dahi birinci olduğunu dost ve düşmanı söylüyor..

25inden 40 yaşına kadar istediği zenginlikte güzel bir hanım alabilecek iken Haticetül Kübra gibi ihtiyare dul bir hanım ile iktifa etmiş..

Tüm Reklamları Kapat

Bu mesele ile kitaplar yazılır..

Ama net olan şudur ki dünyanın geçici güzellik ve servetine asla tenezzül etmemiştir..Bu dostu ve düşmanı tarafından en net şekilde görülmüştür..[1]

217 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Bediüzzaman Said nursi. Mucizat-I Ahmediye Asm.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Sert
Ali Sert
61K UP
Her dini meseleye atlayan sazan

Hz Muhammed evlendiği 25 yaşına kadar bir varlığı yoktu hatta çoğu zaman maddi sıkıntılar içinde olduğu bilinmektedir. Evlendiği Hz Hatice Mekke'nin zenginlerindendi. Dolayısıyla Peygamberlik geldiği 40 yaşına kadar varlıklı bir hayatı oldu her ne kadar kendi zenginliği olmasa da. Peygamberlik geldikten sonra eşinin de izniyle bu zenginlik ya insanlara gerçekleri anlatabilmek için[1][1][1], ya müslüman olan kölelerin özgürlüğüne ya da boykot döneminde insanların sıkıntılarını gidermek için harcandı ve tamamen tükendi. Eşi Hz Hatice sadece malını mülkünü değil sağlığını da bu uğurda kaybetti.

Sonrasında Hz Peygamber Medine hayatında da hep fakirane bir hayat yaşadı. Şunu da ifade etmek lazım Hz Muhammed ticareti iyi bilirdi istese çok zengin de olabilirdi ama eline geçen her şeyi dağıtarak fakirane bir hayat yaşamayı seçti. Hayatının sonlarına doğru savaşlardan gelen ganimetlerden dolayı eline çok büyük zenginlikler geçtiği biliniyor ama onları da anında dağıtmış ve vefat ettiğinde geriye hiçbir malı mülkü kalmadığı gibi bir Yahudi'den aldığı borç karşılığında kalkanı esir durumdaydı. Yani Peygamberliğiyle beraber değil zengin olmak tüm varlığını kaybetmiş, fakirane bir hayatı tercih etmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

211 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Hızır Yağcı. Hz Peygamberin Rol Modeli. Alındığı Tarih: 13 Ekim 2022. Alındığı Yer: Dergipark | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close