Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
6

Hz. İsa'nın gerçek biyolojik babası hakkında hiç bilgi var mı?

9,385 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Orijin Paradox
Orijin

Izledigim guzel bir video vardi. Bu video yaşanılan pek çok seyi açıklıyor.

Bunlardan biri de Hz. Isa...

Tüm Reklamları Kapat

Hz. İsa' nin gerçekte hic var olmadığını anlatıyor.

Tamamiyle uydurma ve yalan olduğunu biraz da bilimsel olarak açıklıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Kesinlikle izlemenizi öneriyorum(Akıcı bir belgesel) . Ki zaten bilinen ve kabul gören tarihçilerin hic birinin yazılarında Hz. Isa'dan bahsedilmiyor. Tuhaf degil mi?

Gerisini video yu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Zeitgeist.

1,092 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Belgesel. Zeitgeist. (27 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 27 Haziran 2021. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
218K UP
Düşünür

İsa'nın babası hakkında tarihi belge olarak bir belge mevcut değildir. bazı Hristiyanlık mezhepleri Meryem ile Davud oğlu Yusuf ile evlendiğini ileri sürer. tarihsel anlamda Davud İsa'dan yaklaşık 1000 yıl önce yaşamış bir İsrail hükümdarıdır ve Yusuf diye bir oğlu yok(yada Saint Joseph diye). inanç meselesine girmeyeceğim ama tarih anlamında bu bir bilinmezliktir.

Meryem'in Bakire bir şekilde çocuk dünyaya getirmesi yönünde bir takım tartışmalı açıklamalar vardır. en kabul gören açıklama ise Mabet Fahişeliğidir. olay şudur ki, Antik Roma'da tapınaklarda bazı kadınlar tanrı için bedenlerini bütün halka sunarlardı. ücretsiz bir şekilde yerli halk, gaziler ve evlenemeyen kişiler gelir ve mabet fahişeleriyle cinsel birleşme yaşarlardı. ne kadar çok kişiyle yatarsa yatsın mabet fahişeleri bakire sayılır ve doğan çocuklar tanrının bir lütfu olduğuna inanılırdı, doğan çocuklar dini kurallar ve din çerçevesinde yetiştirilirdi. bu uygulama tecavüz, taciz gibi vakaları azaltmıştır vakti zamanında.

Tüm Reklamları Kapat

en doğru kabul edilen hipotez, Meryem'in mabet fahişesi olduğu yönündedir ve dinlere kafayı takan, kendi dinini yaratmaya çalışıp kendini tanrı oğlu olarak tanıtan İsa(Jesus Christ) Roma'ya kendi dinini yaymak için bütün hayatını harcamıştır. bu yazdıklarım varsayımlar üzerinedir, %100 doğru gibi okunmamalıdır. zira İsa hakkında adam akıllı tarihi kaynak bulmak çok zordur. bazı kimseler İsa'nın hiç yaşamadığını, bazıları ise İsa'nın çarmıha gerilmediğini, çarmıha gerilenin bir başka yoldaşı olduğunu söylemektedir. bunlar çok tartışmalı ve kesin olmayan konulardır.

1,122 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Bilmiyorum. Link. (24 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2021. Alındığı Yer: wiki | Arşiv Bağlantısı
 2. bilmiyorum. Link. (24 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2021. Alındığı Yer: wiki | Arşiv Bağlantısı
 3. prof. ilmiye çığ. Link. (24 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2021. Alındığı Yer: kitap | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Cin/Şeytan Çıkarma Ritüelleri Gerçek Olabilir mi? | Çoklu Kişilik Bozukluğu
Cin/Şeytan Çıkarma Ritüelleri Gerçek Olabilir mi? | Çoklu Kişilik Bozukluğu
Depremden Etkilenen Tüm Çocuklara Sesleniyoruz!
Depremden Etkilenen Tüm Çocuklara Sesleniyoruz!
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close