Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ozan Dark
Ozan Dark Üye
4

Hz. İsa'nın gerçek biyolojik babası hakkında hiç bilgi var mı?

2,102 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap

Izledigim guzel bir video vardi. Bu video yaşanılan pek çok seyi açıklıyor.

Bunlardan biri de Hz. Isa...

Bu Reklamı Kapat

Hz. İsa' nin gerçekte hic var olmadığını anlatıyor.

Tamamiyle uydurma ve yalan olduğunu biraz da bilimsel olarak açıklıyor.

Bu Reklamı Kapat

Kesinlikle izlemenizi öneriyorum(Akıcı bir belgesel) . Ki zaten bilinen ve kabul gören tarihçilerin hic birinin yazılarında Hz. Isa'dan bahsedilmiyor. Tuhaf degil mi?

Gerisini video yu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Zeitgeist.

879 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Belgesel. Zeitgeist. (27 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 27 Haziran 2021. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

İsa'nın babası hakkında tarihi belge olarak bir belge mevcut değildir. bazı Hristiyanlık mezhepleri Meryem ile Davud oğlu Yusuf ile evlendiğini ileri sürer. tarihsel anlamda Davud İsa'dan yaklaşık 1000 yıl önce yaşamış bir İsrail hükümdarıdır ve Yusuf diye bir oğlu yok(yada Saint Joseph diye). inanç meselesine girmeyeceğim ama tarih anlamında bu bir bilinmezliktir.

Meryem'in Bakire bir şekilde çocuk dünyaya getirmesi yönünde bir takım tartışmalı açıklamalar vardır. en kabul gören açıklama ise Mabet Fahişeliğidir. olay şudur ki, Antik Roma'da tapınaklarda bazı kadınlar tanrı için bedenlerini bütün halka sunarlardı. ücretsiz bir şekilde yerli halk, gaziler ve evlenemeyen kişiler gelir ve mabet fahişeleriyle cinsel birleşme yaşarlardı. ne kadar çok kişiyle yatarsa yatsın mabet fahişeleri bakire sayılır ve doğan çocuklar tanrının bir lütfu olduğuna inanılırdı, doğan çocuklar dini kurallar ve din çerçevesinde yetiştirilirdi. bu uygulama tecavüz, taciz gibi vakaları azaltmıştır vakti zamanında.

Bu Reklamı Kapat

en doğru kabul edilen hipotez, Meryem'in mabet fahişesi olduğu yönündedir ve dinlere kafayı takan, kendi dinini yaratmaya çalışıp kendini tanrı oğlu olarak tanıtan İsa(Jesus Christ) Roma'ya kendi dinini yaymak için bütün hayatını harcamıştır. bu yazdıklarım varsayımlar üzerinedir, %100 doğru gibi okunmamalıdır. zira İsa hakkında adam akıllı tarihi kaynak bulmak çok zordur. bazı kimseler İsa'nın hiç yaşamadığını, bazıları ise İsa'nın çarmıha gerilmediğini, çarmıha gerilenin bir başka yoldaşı olduğunu söylemektedir. bunlar çok tartışmalı ve kesin olmayan konulardır.

802 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Bilmiyorum. Link. (24 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2021. Alındığı Yer: wiki | Arşiv Bağlantısı
  2. bilmiyorum. Link. (24 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2021. Alındığı Yer: wiki | Arşiv Bağlantısı
  3. prof. ilmiye çığ. Link. (24 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2021. Alındığı Yer: kitap | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et