Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Hpv aşısı nedir? Zararı yararından çok mudur?

hpv aşısı ile internette çok fazla kirli bilgi bulunmakta. Zararlarını yaşamış olan bir cok kişi aşı olunmaması gerektiğini söylüyor. Bu aşını yan etkileri çok mudur? Aşıyı olurken korkmalı mıyız
2,055 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Volkan Demirci
Bilimsever ve meraklı birisi

HPV günümüzde en yaygın enfeksiyonlardan biri. Virüsü taşıyan biriyle vajinal, anal veya oral cinsel ilişkiye girmeniz durumunda HPV’ye maruz kalabilirsiniz.HPV bulaşı ihtimalinizi azaltmak için atabileceğiniz birkaç somut adım var. En etkili yol, önleyici bir tedavi olarak HPV’ye karşı geliştirilmiş olan aşıları olmak. Günümüzde, tümü serviks kanserlerinin en az yüzde 70'ine neden olduğu bilinen HPV 16 ve 18'e karşı koruma sağlayan üç aşı bulunuyor ve HPV aşıları, 87 ülkenin ulusal aşı programına dahil. Türkiye’de HPV aşıları aşılama programına dahil değil, bu yüzden aşılar Türkiye’de istek dahilinde ücretli uygulanıyor. Bu arada aşılar, HPV’nin bütün türlerine karşı değil, kanser ile ilişkisi olan türlere karşı koruma sağlıyor.

HPV aşısının 9-45 yaş arasında yapılması öneriliyor. CDC, ideal olanın HPV aşısının 26 yaşına kadar yapılması olduğunu söylüyor. Çünkü HPV aşıları en iyi sonucu, HPV'ye maruz kalmadan önce uygulandığında veriyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü de, çoğu cinsel olarak aktif olmayan 9-14 yaş arası çocukların aşılanmasını öneriyor. Araştırmalar, aşıyı genç yaşta almanın, cinsel temasın daha erken başlanmasıyla bağının olmadığını da ortaya koyuyor.

Tüm Reklamları Kapat

Cinsel olarak aktifseniz, cinsel ilişki esnasında tek kullanımlık prezervatif kullanarak HPV’den korunabilirsiniz. Ayrıca 30-65 yaş arasındaki kişilerin rutin olarak rahim ağzı kanseri taraması yaptırması da tavsiye ediliyor. Smear testi ile yapılan tarama kamu hastanelerinde ve aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz.

HPV enfeksiyonları ve servikal prekanserler (servikste kansere yol açabilen anormal hücreler), aşı Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılmaya başladığından beri önemli ölçüde azaldı.

Tüm Reklamları Kapat

Genç kızlar arasında, çoğu HPV kanserine ve genital siğillere neden olan HPV tipleri ile enfeksiyonlar yüzde 86 oranında azaldı.

Genç yetişkin kadınlar arasında, çoğu HPV kanserine ve genital siğillere neden olan HPV tipli enfeksiyonlar yüzde 71 düştü.

Aşılanmış kadınlar arasında, çoğunlukla rahim ağzı kanserine bağlı HPV türlerinin neden olduğu rahim ağzı kanseri öncülerinin yüzdesi yüzde 40 oranında düştü.

Herhangi bir aşı veya ilaç gibi, HPV aşısının da yan etkileri olabilir. En yaygın yan etkiler hafiftir ve şunları içerir:

-Aşının yapıldığı kolda ağrı, kızarıklık veya şişlik

-Baş dönmesi veya bayılma (HPV aşısı da dahil olmak üzere herhangi bir aşıdan sonra bayılma, ergenler arasında daha yaygındır)

-Mide bulantısı

-Baş ağrısı

Tüm Reklamları Kapat

HPV aşısının faydaları, potansiyel yan etki riskinden çok daha ağır basmaktadır.

Çocuğunuzun lateks veya maya alerjisi de dahil olmak üzere şiddetli alerjisi varsa bunu doktora veya hemşireye söylemeniz önemlidir.Eğer iğneden korkmuyorsanız aşı olurken korkacak hiçbir şey yoktur.

163 görüntülenme

Kaynaklar

 1. CDC. Genital Hpv Infection - Fact Sheet. (1 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2021. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 2. CDC. Possible Side Effects. (1 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2021. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 3. CDC. Hpv Vaccination Is Preventing Cancer-Causing Infections And Precancers. (1 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2021. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
serkan sezer
serkan sezer
2,050 UP
Tıp hekimi

CDC, 11 ve 12 yaşındaki tüm çocukların en az altı ay arayla iki doz HPV aşısı almasını önermektedir. 9 ve 10 yaşlarındaki daha genç ergenler ve 13 ve 14 yaşlarındaki gençler de güncellenmiş iki dozlu programa göre aşı alabilirler. Araştırmalar, iki dozlu programın 15 yaşın altındaki çocuklar için etkili olduğunu göstermiştir. 15 ila 26 yaşları arasında aşı serisine daha sonra başlayan gençler ve genç yetişkinler, üç doz aşı almaya devam etmelidir. CDC, 26 yaşına kadar yeterli aşılanmamış tüm insanlar için HPV yakalama aşıları önermektedir.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi yakın zamanda 9 ila 45 yaşları arasındaki kadın ve erkekler için 9 valanlı HPV aşısının[2] kullanımını onaylamıştır. 27 ila 45 yaşları arasındaysanız, HPV aşısı yaptırmanızı tavsiye edip etmediğini doktorunuzla görüşün.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Dr. Sözlük. Hpv Ve Genital Siğil Nedir?. (12 Mart 2022). Alındığı Yer: DrSozluk | Arşiv Bağlantısı
 2. Dr. Sözlük. Hpv Ve Genital Siğil Nedir?. (12 Mart 2022). Alındığı Yer: DrSozluk | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
C Vitamini Uçar mı?
C Vitamini Uçar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close