Puan Ver
3
Puan Ver

Homunculus deneyi bir efsane mi?

İnternette bir çok videoya denk geldim tavuk yumurtasına insan spermi enjekte ediyorlar. 40 gün beklettiklerinden sonra içinden garip organizmalar çıkıyor bunun gerçekliği nedir sizce

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Evet, tamamen uydurma. Bir bilimkurgu kitabı virali olarak hazırlanan ilk video (orada tavuk yumurtasından ziyade modüler vücut parçalarına sahip tuhaf bir film seti ekipmanı vardı) en başta düzgün bir şekilde çürütülmediği için YouTube üzerinde bazı "zekiler" bunu bir adım öteye götürerek CGI ve benzeri teknolojik araçları kullanarak bu videoları üretmeye başladılar. Sonra da patladı gitti.

Tavuk yumurtasına rastgele sperm enjekte ederek canlı elde edemezsiniz; iki canlının üreme hücreleri, kromozomları, vb. birbiriyle uyumlu bile değil. Dolayısıyla videolarda gösterilenlerin herhangi bir geçerliliği bulunmuyor.

Favorilerime Ekle
6

Kaynaklar

  1. Snopes Her şeyi başlatan "homunculus" videosu ve çürütmesi.
  2. Quora Epigenetik alanında doktorası olan Sarah Forsyth'in bu konudaki bir cevabı.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşünceler aklıma birdenbire ve önseziyle gelir. Halbuki önsezi, daha önceden yaşanan entelektüel deneyimlerin sonucundan başka bir şey değildir.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder