Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Hıv sadece taşıyıcılardan mı bulaşır?

Sağlıklı bir kişi hıv virüsü taşımadığı kesin olan, çok fazla kişi ile "heteroseksüel" bir ilişki yaşamış olsa yine de hastalık virüsü kapar mı? (burada hıv dışında oluşacak hastalıkları yok sayıyoruz. ) eğer bu sorunun cevabı hayır ise ilk hıv virüsünün homoseksüel ilişkiden ortaya çıkmış olabileceğini söyleyebilir miyiz?

1
Anonim 2
261 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

 HIV sadece cinsel ilişki ile bulaşan bir virüs değildir ki. Meni gibi vücut salgılarında bolca bulunduğu için en çok cinsel ilişki ile bulaşır denir. Yoksa ortak iğne kullanan uyuşturucu bağımlısı gençlerde kan yolu ile bulaş da yaygındır. 

Üstelik sadece homoseksüel hastalığı da değildir. Anal ilişki sırasında anüs ve rektum içerisinde ufak, gözle görülmeyecek çatlaklar oluştuğu için virüs daha kolay mukozayı geçip, kan dolaşımına katılıyor. Bu yüzden homoseksüel ilişkilerde yaygın diyoruz. 

Öte yandan Batı Afrika’da endemik olarak çok yaygın görülen HIV-2 serotipi de mevcuttur. RNA’dan DNA yapabildiği için çok hızlı mutasyon geçiren reverse transkriptaz enzim sahibi bir virüstür sadece.

HIV taşımadığı kesin olan kişilerle yaşanan cinsel ilişkilerden virüs bulaşmaz. Fizyolojik süreçlerle vücutta oluşmaz. Yani dışarıdan alınmak zorundadır. Örneğin bu HIV taşıyan partner olur, HIV taşıyan şırınga iğnesi olur ya da HIV taşıyan bıçak olur. 

HIV anneden bebeğe gebelikte, doğum esnasında ve emzirme sırasında da bulaşabilir. Her ne kadar gebelikteki geçişler önlenebiliyor olsa da dikkat edilmesi ve kontrollerin aksatılmamasını tavsiye ediyoruz. Keza amniyon sıvısı ve süt bezlerinde de enfeksiyon için yeterli partikül bulunuyor. Hatta tükürük, gözyaşı, dışkı ve idrarda dahi HIV partikülleri bulunabilir. Fakat enfeksiyon için yeterli miktarda bulunamaz, bu yüzden bu yollarla bulaş riski yoktur. Örneğin atıyorum bulaş için en az 2000 virüs gerekiyorsa, bu bölgelerdeki virüs sayısı 3-5 civarında olur. 

Bulaş risklerini sıralayan tabloyu aşağıda görebilirsiniz:

259 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer bir şempanzenin gözlerinin derinliklerine doğrudan bakacak olursanız, zeki, kendine güvenen bir kişiliğin size geri baktığını fark edeceksinizdir. Eğer onlar hayvansa, biz neyiz?”
Frans de Waal