Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Nurettin Enes Sungur
Üye
4

Hangi medeniyet bilime daha çok yardım etti?

215 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İlhan Taşlı
Tarihe Meraklı

Bilimsel düşüncenin temeli felsefeye dayanır. Felsefi düşünce ortaya çıkmadan önce "Dünya ve aklınıza gelebilecek her şey tanrılar tarafından yaratılmış ve yönetilmektedir" fikri tek düşünceyi oluşturuyordu. O halde doğayı ve evreni anlamlandırmanın, işleyişini kavramanın gereği yoktu. Bilimsel düşünce tarzının ilk adımını atabilmek, kapalı kapıların ardına kadar açılmasını sağlamıştır.

Antik Yunan felsefi düşüncesi M.Ö 6. yüzyılda Miletli Thales ve Milet okulu filozofları tarafından geliştirilmiştir. İlk filozoflar var oluşun nedenlerini Tanrı'nın varlığını kabul ederek açıklamaya çalışırken, Milet okulu öğrencilerinden Anaksimandros (ilk bilim insanı olarak kabul edilir) ve Anaksimenes herhangi bir doğaüstü güce dayandırmaksızın, sadece gözlemlerine dayalı açıklamalarda bulunmuşlardır. Ve devamında gelen pek çok filozof bilimsel düşünce tarzının ilerlemesine katkıda bulunmuşlardır.

Antik Yunan ve devamı olan Roma İmparatorluğu döneminde semavi dinlerin ve özellikle Hristiyanlığın etkileri ile felsefi düşünce tarzı Batı Dünyasında terk edilirken, M.S. 8. yüzyıldan sonra İslam düşünür ve bilim adamları üzerinde ilk çağ filozoflarının etkilerini görüyoruz. Ünlü filozof Platon (Arapça ismi ile Eflatun) ve diğer filozof ve bilim adamlarının eserleri (bilhassa Aristo) Arapçaya çevrilmiş ve kaynak olarak kullanılmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

M.S. 12. yüzyılda vahiy ilminin esas alınıp, akıl ilminin şeytanlaştırılması başta olmak üzere, Haçlı Seferleri ve Moğol İstilası etkileri ile bilimsel düşünce fikri terk edilmiştir. Yaklaşık 400 yıl sonra Avrupa'da başlayan rönesans ve reform hareketleri bilimsel düşüncenin tekrar önem kazanmasına dolayısı ile ilk çağ filozoflarını tekrar gündeme getirmiştir.

Sonuç olarak; bilim ancak düşünce dünyamızın değişimi sayesinde yapılabilecek bir değerdir. Bize bu kapıyı aralayan ilk çağ filozofları, en azından bana göre, bilime en büyük katkıyı sağlamıştır.[1]

Kaynaklar

 1. J. J. Mark. (2020). Antik Yunan Felsefesi. Dünya Tarihi Ansiklopedisi. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close