Sorulara Dön
0
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Günümüzde yeni geliştirilen hiv tedavileri mevcut mu? Bunlar nelerdir, nasıl işlemektedir?

Kanser tedavileri için kullanılmaya başlayan imünoloji yöntemi hiv+ hastalarının kalıcı tedavileri için kullanılabilir mi? Bu alanda yapılmakta olan çalışmalar mevcut mu?

1
Anonim 0
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

ABD Gıda ve İlaç Dairesi bugün Cabenuva'yı (kabotegravir ve rilpivirin, enjekte edilebilir formülasyon), virolojik olarak baskılanmış kişilerde mevcut bir antiretroviral rejimin yerini almak üzere yetişkinlerde insan immün yetmezlik virüsü tip 1 (HIV-1) enfeksiyonunun tedavisi için eksiksiz bir rejim olarak onayladı. Tedavi başarısızlığı öyküsü olmayan ve cabotegravir veya rilpivirine karşı bilinen veya şüphelenilen direnç bulunmayan stabil bir antiretroviral rejimde. Bu, HIV ile enfekte yetişkinler için ayda bir kez uygulanan, FDA onaylı ilk enjekte edilebilir, eksiksiz rejimdir.

İlaçlar, bir klinik ziyaret sırasında kalçalara kas içi enjeksiyonlar halinde uygulanır.FDA duyurusunda ayrıca, insanların yeni enjeksiyon rejimine başlamadan önce bir ay boyunca oral bir rilpivirin formuyla birlikte günlük almaları gereken, cabotegravir'in oral hap versiyonu olan Vocabria'yı da onayladı.

Bu, yeni tedavi yöntemini benimsemeden önce yeni ilaçları tolere edebilmelerini sağlamak içindir.

Chapel Hill'deki North Carolina Üniversitesi Küresel Sağlık ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nde tıp profesörü olan Dr. David Wohl , bu yeni gelişmenin HIV'i nasıl tedavi ettiğimiz konusunda büyük bir ilerleme sunduğunu söyledi.

Los Angeles, Kaliforniya - En büyük küresel HIV araştırma ağı olan AIDS Klinik Araştırmalar Grubu (ACTG), bugün umut verici iki tedaviyi değerlendiren bir faz 1 HIV tedavisi çalışması olan A5386'nın piyasaya sürüldüğünü duyurdu. A5386, katılımcılar antiretroviral tedaviyi (ART) durdurduktan ve dikkatle izlendikten sonra N-803'ün (Anktiva olarak da adlandırılan bir klinik aşamalı biyolojik) HIV'i tek başına mı yoksa geniş ölçüde nötralize edici antikorlar (bNAbs) kombinasyonu ile birlikte mi kontrol edebileceğini inceleyecektir.

0
Teşekkür (2)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • B. Mastroianni. Fda Approves First Injectable Drug Regimen For Adults Living With Hiv. (01 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 01 Temmuz 2021. Alındığı Yer: healthline | Arşiv Bağlantısı
  • AIDS CLINICAL TRIALS GROUP. Actg Launches Phase 1 Combination Hiv Cure Study. (10 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 01 Temmuz 2021. Alındığı Yer: eurekalert | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın