Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Günümüzde yeni geliştirilen Hiv tedavileri mevcut mu? Bunlar nelerdir, nasıl işlemektedir?

Kanser tedavileri için kullanılmaya başlayan imünoloji yöntemi Hiv+ hastalarının kalıcı tedavileri için kullanılabilir mi? Bu alanda yapılmakta olan çalışmalar mevcut mu?
297 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Volkan Demirci
Bilimsever ve meraklı birisi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi bugün Cabenuva'yı (kabotegravir ve rilpivirin, enjekte edilebilir formülasyon), virolojik olarak baskılanmış kişilerde mevcut bir antiretroviral rejimin yerini almak üzere yetişkinlerde insan immün yetmezlik virüsü tip 1 (HIV-1) enfeksiyonunun tedavisi için eksiksiz bir rejim olarak onayladı. Tedavi başarısızlığı öyküsü olmayan ve cabotegravir veya rilpivirine karşı bilinen veya şüphelenilen direnç bulunmayan stabil bir antiretroviral rejimde. Bu, HIV ile enfekte yetişkinler için ayda bir kez uygulanan, FDA onaylı ilk enjekte edilebilir, eksiksiz rejimdir.

İlaçlar, bir klinik ziyaret sırasında kalçalara kas içi enjeksiyonlar halinde uygulanır.FDA duyurusunda ayrıca, insanların yeni enjeksiyon rejimine başlamadan önce bir ay boyunca oral bir rilpivirin formuyla birlikte günlük almaları gereken, cabotegravir'in oral hap versiyonu olan Vocabria'yı da onayladı.

Bu, yeni tedavi yöntemini benimsemeden önce yeni ilaçları tolere edebilmelerini sağlamak içindir.

Tüm Reklamları Kapat

Chapel Hill'deki North Carolina Üniversitesi Küresel Sağlık ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nde tıp profesörü olan Dr. David Wohl , bu yeni gelişmenin HIV'i nasıl tedavi ettiğimiz konusunda büyük bir ilerleme sunduğunu söyledi.

Los Angeles, Kaliforniya - En büyük küresel HIV araştırma ağı olan AIDS Klinik Araştırmalar Grubu (ACTG), bugün umut verici iki tedaviyi değerlendiren bir faz 1 HIV tedavisi çalışması olan A5386'nın piyasaya sürüldüğünü duyurdu. A5386, katılımcılar antiretroviral tedaviyi (ART) durdurduktan ve dikkatle izlendikten sonra N-803'ün (Anktiva olarak da adlandırılan bir klinik aşamalı biyolojik) HIV'i tek başına mı yoksa geniş ölçüde nötralize edici antikorlar (bNAbs) kombinasyonu ile birlikte mi kontrol edebileceğini inceleyecektir.

Kaynaklar

 1. B. Mastroianni. Fda Approves First Injectable Drug Regimen For Adults Living With Hiv. (1 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2021. Alındığı Yer: healthline | Arşiv Bağlantısı
 2. AIDS CLINICAL TRIALS GROUP. Actg Launches Phase 1 Combination Hiv Cure Study. (10 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2021. Alındığı Yer: eurekalert | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close