1

Güneş gözlüğü gerçekten gerekli mi?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrimsel olarak canlılık güneşe göre gelişmiş olduğu için sirkadiyen ritm bütün canlılarda vardır tek hücreliler dahil.

Insan türü için sirkadiyen ritmin bir bölümü de, güneşin dalga boyunu algılama ve günün saatine göre hormonal üretimde bulunmadir. Güneş ışınlarının dalga boyu, beyin tarafından analiz edilerek sadece günün saati değil, konum vs gibi bilgilerin de analiz edildiğine dair veriler söz konusu. Sirkadiyen ritme gore hormonal salinim, alinan işığın dalga boyuna gore yapilmakta. (Kisa süreli isiktan mahrum kalma durumunda standart surec bir sure devam eder.)Işte bu evrimsel süreç açısından güneş ışığını doğrudan almak bir ihtiyaç. Gözlük, güneş ışığını dalga boyunu değiştirir. Sadece gözlük değil, sıradan bir cam, pencere vs de işığın kırılmasına ve dalga boyunun değişmesine neden olur. Gece lamba kullanmak da aynı şekilde sirkadiyen ritmi bozar.

Gün içerisinde doğrudan ışığa maruz kaldığımız zamanlar dışında kesinlikle güneş gözlüğünü unutmak gerekiyor. Genellikle kozmetik nedenlerle ihtiyaç duyuluyor göz çevresi kirisikligi ya da aksesuar olarak. Özellikle sahte gözlük kullanımı, UV ışınlara gözleri açmak olacağı için daha ciddi bir sorun.

Güneş gözlüğü kullanımını sınırlamak, mavi ışık filtrelerini ekranlara evdeki ışıklara koymak, sabah erken saatte güneş doğmadan gökyüzüne bakmak (pencere arkasından değil dogrudan) sirkadiyen ritm i doğru kurmaya yarayacaktır.

Konuyu ticaretini yapan kişilerden değil medikal arka planını gözeten otörlerden ogrenmek daha dogru olacaktir her konuda oldugu gibi.

227 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (4)
Paylaş
1

Kaynaklar

Güneş gözlüğü insanların güneşli havalarda gözlerini kısmaktan kurtarmaktadır ayrıca uva ve uvb koruması sayesinde göz çevresinin yaşlanmasını geciktirmek(uva ve uvb ışınları en yoğun gün batımı ve bulutlu havalarda bize zarar verirler dolayısıyla güneş gözlüğü yaz kış akşam sabah demeden kullanılmalıdır)

Elbette güneş gözlüğü ışık kırılmaları sonucu oluşan parlamalardan gözü korumaktadır.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku