Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Günde bir kez veya daha çok mastürbasyonun beyindeki dopaminin aşırı salgılanmasına ve bunun kumar, madde kullanımına sebep olması doğru mu?

Bir makalede aşırı mastürbasyonun beyindeki dopominin aşırı salgılanmasınq , bununlada beyinin tatmin olmamq durumu və bazı uyuşturuculara , kumar gibi alışkanlıklara sebeb olduğunu olunmuşdum..bunda ne kadar haklılık payı var ?
5,430 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Onur Zengin
Onur Zengin
63K UP
Lise mezunu-universite ⏳Uzun süredir evren üzerine sorgulama

Merhaba,ilk önce şu soruyu sormakla başlayabiliriz aslında.

Aşırılık nedir?

Aşırılık veya ekstremizm, bir görüş, kanı ya da tutumun en uç biçimiyle benimsenme durumudur.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Aşırılıkçı gündemler arasında radikalizm, gericilik, köktendincilik ve fanatizm olduğu kadar aşırı sol siyaset veya aşırı sağ siyaset içinde de yer alır.

İnsanlar ki hayvanları da örnek verebiliriz,neyi çok fazla yaparsan artık geri zor dönülebilir bir yola giriyorsun demektir, herşeyin fazlası zarar önemli olan dozunda yaşamaktır,fanatik taraftarları örnek verebiliriz mesela, gözleri hicbirsey görmüyor zaman zaman, mastürbasyon olsun,su içmek olsun, herşeyin fazlası zarardır, insanları farklı eylemlere iter,bir fanatizmligin birini öldürmesi veyahut herşeyin fazlasını denemiş birinin hayattan alacak pek fazla birşeyi kalmayıp intihara yeltenmesi gibi, herşeyin fazlası bir müddet sonra tad alma duygunu,anı yaşama duygunu koreltmeye kadar götürebilir, aşırıcilik budur, sürekli mastürbasyon yapan birinin tek umudu farklı yelkenler'dir,işte bu da ya kumar bağımlılığıni tetikliyor yada agresif bir tutum sergilemesine sebebiyet veriyor, verebilir vs , sonuç olarak şu sözle bitirmek istiyor,kaynaklara bakarsan daha iyi anlayacağını söylemek istiyorum .

İnsanlar, her anlamda gerekenden fazlasına yani aşırıya kaçmaması gerekir. Aşır olan her şey yarardan çok zarar getirir. İsrafın en önemli sebebi de, gerekenden fazlasının kullanılmasıdır.Hayatın her alanında ölçülü davranmak, insana büyük yararlar sağlar. Hem zamandan, hem de paradan tasarruf sağlayan ölçülü hareketler, gereksiz kullanımı da engeller.[2]

Şimdi siz karar veriniz güzel arkadaşım, sence mastürbasyon bağımlılığı insanı kumar bağımlılığına itiyor,madde bağımlılığına itiyor, farklı arayışlara itiyor mu ? İtmiyor mu? :) Sağlıcakla.

461 görüntülenme

Kaynaklar

 1. kelimeler.gen.tr. Aşirilik Nedir? Tdk Sözlük Anlamı. Alındığı Tarih: 31 Temmuz 2022. Alındığı Yer: kelimeler.gen.tr | Arşiv Bağlantısı
 2. hurriyet.com.tr. Çoğu Zarar Azı Karar Atasözünün Anlamı Ve Örnek Cümle Içinde Kullanımı (Tdk). (10 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 31 Temmuz 2022. Alındığı Yer: Hürriyet | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close