Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
45K UP
Üye
0

Gözlük için camsil kullanmak göze zararlı mı?

1,369 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Onat Bora Bilen
Üniversite öğrencisi

Daha önce gözlük satışı yapan bir mağaza çalışmış ve bu konuyu tecrübe etmiştim. Kesinlikle tişörtle, havluyla vb. kumaşla silinmemeli gözlükler, optik gözlüklere losyonsuz bulaşık sabunu, güneş gözlüklerine yalnızca duru ılık su kullanmalısınız. Mükemmel bir kaynak metni ve linkini de aşağıya bırakıyorum, mutlaka okuyun.

Gözlüğünüzü temizlemeye ilişkin adımlar

Tüm Reklamları Kapat

Gözlük camlarınızı ve çerçevelerinizi camları çizme veya diğer hasara neden olma riski olmadan temizlemek için bu ipuçlarını izleyin. Bu temizleme ipuçları güneş gözlüğünüzü, güvenlik gözlüğünüzü ve spor gözlüğünüzü harika bir durumda tutmanıza yardımcı olacaktır.

1. Ellerinizi tamamen yıkayın ve kurutun.

Tüm Reklamları Kapat

Gözlüğünüzü temizlemeden önce, camlaınıza aktarılabilecek ellerinizdeki kirin, yağın, losyonun ve diğer şeylerin temizlendiğinden emin olun. Ellerinizi temizlemek için losyonsuz sabun veya bulaşık makinesi sıvısı ve temiz, lifsiz bir havlu kullanın.

2. Gözlüğünüzü yavaş bir ılık musluk suyu akışı altında durulayın.

Bu tozu ve diğer artıkları giderecektir, böylelikle camlarınızı temizlerken, onların çizilmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Bazı gözlük camı kaplamalarına zarar verebilecek sıcak suda kaçının.

3. Her bir cama az miktarda losyonsuz bulaşık yıkama sıvısı uygulayın.

Çoğu bulaşık yıkama sıvıları çok yoğundur, bu nedenle yalnızca az bir miktar kullanın. Veya bunun yerine parmak ucunuza bir veya iki damla uygulayın. Yalnızca losyon içermeyen markaları kullanın.

4. Camların ve çerçevenin her iki tarafını birkaç saniye boyunca nazikçe ovalayın.

Burun pedleri ve kulaklarınızın arkasına gelen şakak uçları dâhil olmak üzere her bir parçayı temizlediğinizden emin olun. Ayrıca, camların çerçevenin kenarıyla buluştuğu alanı temizleyin – toz, artık ve cilt yağları sıklıkla burada toplanır.

5. Camların ve çerçevenin her iki tarafını iyice durulayın.

Tüm Reklamları Kapat

Tüm sabun kalıntılarını gidermemek, camların kurulanırken lekelenmesine neden olacaktır.

6. Gözlüğü nazikçe sallayarak camlardan suyun çoğunu uzaklaştırın.

Temiz olduklarından emin olmak için camları dikkatlice muayene edin.

7. Camları ve çerçeveyi temiz, lifsiz bir havlu ile dikkatlice kurulayın.

Tüm Reklamları Kapat

Bir kumaş yumuşatıcı (bu maddeler camları lekeleyebilir) ile yıkanmamış kurulama bezi veya kurutma kağıdı kullanın.

Hassas cam malzemeleri temizlemek için kullanılan bir pamuk havlu iyi bir seçimdir. Havlunun kusursuz biçimde temiz olduğundan emin olun. Bir havlunun liflerinde sıkışan kir veya artık camlarınızı çizebilir ve havludaki pişirme yağı, cilt yağı veya losyon onları lekeler.

8. Camları tekrar inceleyin.

Herhangi bir çizgi veya leke varsa, bunları temiz bir mikrolifli bezle giderin – bu lifsiz bezler çoğu göz doktoru veya fotoğrafçılık mağazasında mevcuttur.

Yukarıdaki materyaller mevcut olmadığında gözlüklerinizin rötuş temizliği için, münferit olarak paketlenmiş, önceden nemlendirilmiş tek kullanımlık gözlük camı temizlik mendillerini deneyin. Bunlar, özellikle gözlük camlarında kullanım için formüle edilmiştir.[1]

Kaynaklar

 1. Yrd. Dç. Dr. İbrahim Şahbaz. Gözlük Temizliği. Alındığı Tarih: 19 Kasım 2022. Alındığı Yer: All About Vision | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close