Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Gorgias'ın nihilizmini nerden okuyabilirim?

2
Selim Dönmez 0
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
2 Cevap

Gorgias'a ait dört eser vardır: Varolmayan Üzerine veya Doğa Üzerine, Palamedes'in Savunması, Helene Övgü ve Epitaphios veya Atina Cenaze Töreni Söylevi. Bunlardan Doğa Üzerine eserinin orijinal metni kaybolmuştur ve sadece başka iki eserde bulunan parçaları günümüze ulaşmıştır.1

(Başlıklara bakarsak "Varolmayan Üzerine" eserinde nihilizmi anlatmış. Ama maalesef...)

Gönderdiğim 2. kaynakta kitaplar hakkında bazı bilgiler yer alıyor. Satın alabileceğiniz yerler de ekli (bazıları hiçbir yerde satılmıyor, sanırım sadece kütüphanelerden temin edilebilir).

Yine aynı 2. kaynakta bir Gorgias okuyucusunun Gorgias'a ait olan eserleri tek bir yerde toplamış olduğu çalışması var (Language is a Mighty lord: A Gorgias Reader)

Teşekkür (5)
Paylaş
6

Kaynaklar

  1. İlk Çağ (Antik Çağ) Felsefesi Tarihi-Emre SARI Sayfa:97
  2. goodreads Gorgias'a ait eserler

Merhaba

Gorgias maalesef kendi yazılı eserlerini bırakamamıştır.

O ve diğer sofistlerle ilgili bildiklerimiz Platonun eserlerinden gelmektedir. Bu konuda baş vurabileceğiniz tek kaynak

Platonun Gorgias isimli eseridir.

https://www.hepsiburada.com/gorgias-ciltsiz-p-KISBAN82052?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.6805.shop.nelk.kitap-ssc&gclid=CjwKCAjwqdn1BRBREiwAEbZcR_FV76_m3sGdkaBqkwNAE29wWgr2d-b1zf9pCoGXc99YoTuMII-vXBoCNlYQAvD_BwE

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Anlamadığınız her şey, siz onu anlayana kadar size tehlikeli gelir.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder